Бюро правової допомоги. Про особливості права особистої приватної та спільної сумісної власності подружжя в Україні

Розповідає Андрій Турчинський  –  головний спеціаліст Жидачівського бюро правової допомоги Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Сьогодні ми дізнаємося про майно, що є особистою приватною власністю дружини, чоловіка  та про об’єкти права спільної сумісної власності подружжя.

Яке ж майно є особистою приватною власністю дружини й чоловіка?

Особистою приватною власністю дружини, чоловіка є:

 • майно, набуте особою до шлюбу;
 • майно, набуте особою за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
 • майно, набуте особою за час шлюбу, але за кошти, які належали їй/ йому особисто;
 • житло, набуте особою за час шлюбу внаслідок його приватизації;
 • земельна ділянка, набута особою за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки.

Зокрема, особистою приватною власністю дружини та чоловіка є:

 • речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя;
 • премії, нагороди, які вона, він одержали за особисті заслуги (але суд може визнати за другим з подружжя право на частку цієї премії, нагороди, якщо буде встановлено, що він своїми діями ( наприклад: ведення домашнього господарства, виховання дітей тощо) сприяв її одержанню;
 • кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй, йому належала, а також як відшкодування завданої їй, йому моральної шкоди.
 • страхові суми, одержані нею, ним за обов’язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, що були особистою приватною власністю кожного з них.

Якщо у разі придбання майна вкладені крім спільних коштів і кошти, що належали одному з подружжя, то частка у цьому майні, відповідно до розміру внеску, є його особистою приватною власністю.

Важливо зазначити, що при розпорядженні своїм майном дружина, чоловік зобов’язані враховувати інтереси дитини, інших членів сім’ї, які відповідно до закону мають право користування ним.

Водночас постає питання: яке майно є спільною сумісною власністю подружжя?

Майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини самостійного заробітку (доходу). Серед поважних причин можуть бути такі: навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо. Таким чином вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Що належить до об’єктів права спільної сумісної власності подружжя?

Об’єктом права спільної сумісної власності є: заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя. Якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім’ї, то гроші, інше майно, в тому числі гонорар, виграш, які були одержані за цим договором, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Як відбувається здійснення права спільної сумісної власності після розірвання шлюбу?

Розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності на майно, набуте за час шлюбу. Більше того дружина і чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу.

А які права на майно у жінки та чоловіка, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі?

Якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.       

Разом з тим, інформуємо, що для отримання  безоплатної правової допомоги звертайтесь у зручний для вас спосіб:

 • Бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Борислав, вул. Міцкевича, 64.
 • зателефонувавши:  097 133 93 67 (Бориславське бюро правової допомоги),  067 16 77 144 (Стрийський місцевий центр), на гарячу лінію 0800 21 31 03
 • надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки: https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/;
 • надіславши листа на адресу електронної пошти: е-mail:  boryslav@legalaid.lviv.ua (Бориславське бюро правової допомоги);
 • skype: Бориславське бюро правової допомоги;
 • ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid» https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php