Як правильно утилізовувати органічні відходи?

КП “Центр екології, туризму та сталого розвитку” проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо правильного сортування відходів та закликає мешканців Бориславської ТГ компостувати органічні відходи.

Пам’ятку щодо правил утилізації органічних відходів та облаштування компосту підготував Мирон Цайтлер, директор підприємства, кандидат біологічних наук, доцент.

Пропонуємо ознайомитись з матеріалом та підписуватись на сторінку Центру екології, туризму та сталого розвитку”, щоб дізнаватись більше, зокрема про #РЕЦИКЛІНГ_ВІДХОДІВ_У_БОРИСЛАВСЬКІЙ_ТГ.

Утилізація органічних відходів та облаштування компосту у помешканнях та приватних садибах

Органічні відходи (кухонні, харчові, садові, городні) складають найбільшу масову частку побутових відходів, перевищуючи 50% та 25-30%  у загальному об’ємі сміття. Органічні відходи, які потрапляють у контейнери разом зі змішаним сміттям, замочують та забруднюють його, що перешкоджає сортуванню. Тому такі відходи повинні збиратися в окрему тару ще на початковому етапі їх утворення. Найефективнішим способом поводження з органічними відходами є компостування та виготовлення біогумусу.

До органічних відходів належать:

 • залишки з овочів та фруктів;
 • лушпиння з горіхів, насіння соняшника, яєчна шкарлупа;
 • кісточки зі слив, вишень, персиків, абрикосів тощо;
 • заварка чаю, гуща кави;
 • гнилі овочі та фрукти;
 • зів’яле листя та квіти кімнатних рослин.

У підсобних господарствах, на дачах можуть також утворюватися такі органічні відходи, як листя дерев, скошена трава, хмиз або т. зв. бадилля із городини та відходи життєдіяльності домашніх тварин.

До органічних відходів (компост) не рекомендується викидати:

 • відходи хлібобулочних виробів;
 • відходи з м’ясних виробів та кістки.

У помешканнях органічні відходи збирають зазвичай у кухонній кімнаті у тару (відро) переважно коричневого кольору. У сучасних кухонних меблях передбачено спеціальний лоток у для збору органічних та інших відходів. ОВ виносяться з помешкань 1-2 рази в тиждень та складаються у спеціальні контейнери або компостні ями. 

Облаштування компостної ями

Для компостної ями вибирають невеличку понижену ділянку на рівній поверхні. Не рекомендується влаштовувати компостну яму на крутих схилах чи березі річки, оскільки дощові води змиватимуть цінні мінеральні елементи, а також забруднюватимуть поверхневі водойми. Викопують компостну яму розміром 1х1 м або ж  1,5х1,5 м. Рекомендована глибина 50-70 см. З глибшої ями важче вибирати компост. На поверхні землі яму по периметру нарощують дошками. Можна використовувати інші матеріали для облаштування компостної ями, наприклад, цеглу, бетон тощо. Повне природне перегнивання органічних відходів відбувається через 2-3 роки. Воно залежить від температури, вологості, проникності повітря. Якщо компост додатково зволожувати, перекидати (перекопувати) органічну масу, у такому випадку процес перегнивання (редукції) відбуватиметься швидше. Щоб зберігати вологу, рекомендують компост накривати. У процесі перегнивання утворюється біогумус – високоякісне органічне добриво, збагачене поживними для рослин мінеральними елементами. Крім того, внесений у ґрунт біогумус, покращує його структуру, зменшує щільність, краще утримує вологу.

Корисні запитання та відповіді

 1. Чи можна свіжі органічні відходи викидати зразу на город чи під плодові дерева?

Ні, не рекомендується вносити свіжий компост чи гній у ґрунт городу чи саду, оскільки у процесі перегнивання мікроорганізми, які це здійснюють, для своєї життєдіяльності потребують мінеральні елементи, забираючи їх з ґрунтового середовища. Ефект у такому випадку наступить через кілька років.

 1. Чи можна бур’яни або скошену траву викидати на дорогу, наприклад, ґрунтову, засипавши яму?

Викидати бур’ян чи траву на дорогу заборонено. Після дощу така трава розмокає та стає фактором заболочення дороги. Думка, що в такий спосіб можна боротися з бур’янами не відповідає дійсності.

 1. Чи можна скошену траву чи листя викидати у контейнери для змішаних відходів?

Ні, не можна. Цей тип відходів не входить у тариф з вивезення ТПВ і повинен вивозитися за окрему плату продуцента.

 1. Чи можна скошену траву чи листя скидати на березі річки?

Ні, не можна. Прибережні смуги навколо річок згідно зі ст. 88, 89 Водного Кодексу України є охоронними зонами, де заборонено складувати будь-які відходи.

 1. Чи можна спалювати листя та висушену траву?

Ні, не можна. Це заборонено законодавством України у сферах охорони атмосферного повітря, благоустрою, а також пожежної безпеки.

Закликаємо мешканців Бориславської ОТГ відсортовувати та компостувати органічні відходи! Це буде вагомим внеском розв’язання проблеми відходів у нашій громаді.