Легенди Борислава. Епоха солі

Як відомо, на наших теренах видобували не лише нафту, але й сіль. У першій половині XVI століття на околицях Котова (згодом Бані Котівської) виявили соляні джерела і, вклавши на той час немалі кошти, відкрили солеварню (жупу), яка незабаром стала однією з найбільших у Руській землі поряд з дрогобицькою і старосільською.

У Бориславі осередками солеваріння стали Баня Котівська, жупа якої належала до королівської казни, та Тустановичі, де знаходилася приватна солеварня. День і ніч кипіла робота: білі кришталики дбайливо виварювали із породи у так званих «банях», очищали, розфасовували у міхи та збували купцям із Закарпаття, Польщі, Наддніпрянщини та Великого Князівства Литовського.

Торгівля процвітала допоки в 1772 році Галичина не потрапила під владу Австрійської монархії. Австрійський уряд встановлює державну монополію на виробництво солі і забирає у державну казну Тустановицьку домінію та понад 5300 моргів земельних угідь (1 морг = 0.57га).

Внаслідок першого поділу Польщі Галичина виявилась відірваною від більшої частини українських земель, які впродовж довгого часу були основними споживачами солі. Австрійський уряд у 1773—1799 рр. закриває 49 солеварень, в тому числі і тустановицьку. Це ставить соляну промисловість Галичини в скрутне, майже катастрофічне, становище, що негативно позначається на матеріальному становищі населення. Заборони, що їх мали безапеляційно виконувати власники солеварень, відбили бажання працювати навіть у найзатятіших підприємців.

От як про це писав відомий український лінгвіст, етнограф, фольклорист, історик, поет, священик УГКЦ, педагог, громадський діяч Яків Головацький: «Той селянин, який без дозволу виварював для себе сіль, карався штрафом 1000 червінців. Під карою 100 червінців заборонялося використовувати солянку для приготування їжі. Як також для напою худоби. Було попереджено сільських війтів, коли б вони не донесли урядові про копання криниць з солянкою, то за кару мають бути засуджені до публічної праці в кандалах».

Ось така от історія, приправлена сіллю… Хоча для справжнього становлення Борислава, як міста, дійсно все почалося з нафти.

Матеріал підготували в рамках проєкту #Легенди_міста_Борислава
вчитель історії ЗОШ №4 Лідія Мазурчак та
провідний спеціаліст відділу молоді та спорту
управління культури, молоді,
фізичної культури та спорту Віктор Кравцов