Легенди Борислава. Перші 9-поверхівки

У 1967 році бориславський поет Євген Титикайло написав критичний нарис до письменницької республіканської газети «Літературна Україна», в якому гостро засудив самовільне перейменування вулиць нашого міста та нищення культурних пам’яток. Такий скандальний матеріал не залишився без уваги, і вже цього ж року вулицю Рільничу перейменували на честь народного вчителя та письменника Стефана Коваліва. Наступного 1976 року розпочалась забудова нового мікрорайону, де в березні 1978 спорудили перший дев’ятиповерховий 72-квартирний будинок.

Згодом стартувало будівництво нової середньої школи №4 на 1176 учнів, на якій до 600-річчя Борислава відкрито меморіальну дошку з барельєфом Стефана Коваліва. Здавалося б звідси розпочинається історія найбільшого та найчисельнішого мікрорайону Борислава. Проте, до того героїчного вчинку поета, місцеві топоніми свідчать про його давнє становлення… І що в княжі часи тут було поселення.

От візьмемо хоча б славетну гору в цій місцевості, що має звучну назву «Гукова». Кажуть, на ній стояла фортеця чи садиба великого вельможі на прізвисько Гук, який із кельтським військом захищав мирний люд від набігів половців. Хоча за другою версією назва походить від слова «гукати», адже ландшафт тут був горбистий та болотяний, тому доводилося голосно кликати худобу, яка заблукала в густому тумані біля потічка.

Чи знали ви, що місцезнаходження давнього монастиря Борислава, який згадується у дарчій грамоті королеви Ядвіги, досі не з’ясоване? Так от, за легендами, цей монастир знаходився саме на ковалівській «Гуковій горі». Про це навіть зробили припущення археологи, які провадили там розкопки та знайшли рештки форпосту.

Історичною візитівкою вулиці Коваліва є й кладовище, де знаходяться старі польські поховання. А ще поховання близько сорока військових австро-угорської армії, що загинули в часи І світової війни. Тут спочивають такі відомі особистості як ветеран польського повстання 1863 року Адам Бурчимуха Палашевський і керівник нафтових копалень Міхал Кравчук. Поблизу розташоване невеличке єврейське кладовище, впорядковане в 1961 році.

До речі, про те, що тут мешкали євреї свідчить факт наявності приватного бет-мідрашу – дому молитви, де вивчали Тору і грамоту. Будівля бет-мідрашу знаходиться на вулиці Володимира Великого (колишній магазин «Майстер»).

 

Далі буде… 

Матеріал підготували в рамках проєкту #Легенди_міста_Борислава
вчитель історії ЗОШ №4 Лідія Мазурчак та
провідний спеціаліст відділу молоді та спорту
управління культури, молоді,
фізичної культури та спорту Віктор Кравцов
ФОТО:
Ігор Шоха
Уляна Хомош