Легенди Борислава. Таємничий будинок з італійським двориком

В самому центрі міста манить своєю таємничістю будинок з італійським двориком, який, до речі, є таким єдиним у Бориславі. Ми знаємо його як колишній «Промінвестбанк».

Будівля зведена в 1895 році польським магнатом, який згодом і проживав у цьому будинку, хоча після націоналізації виїхав до Америки, в Чикаго. У власника будинку був витончений смак, тому споруда по тодішній вулиці Костюшка була наче діамант у порівнянні з іншими скромними будиночками.

Ми можемо лише собі уявити, які важливі персони, чиновники та бомонд приїздили до нього, аби літнім вечором у тихому, закритому від зайвих очей, дворику вирішувати справи державної ваги. Цілком не випадково, що в цьому ж будинку розташовувалися приміщення польської Каси Ощадності та ювелірної крамниці.

Поважні польські пани та підприємці єврейської національності вирішували тут долі тисячі людей, розробляли плани розвитку нафтового міста та керували грошовими потоками, виводячи їх на свої закордонні рахунки.

Ще до 1944 року споруда була у приватних руках, та під час Другої Світової Війни, опісля виведення значної частини капіталу для еміграції, тут було створено «Держбанк». Якщо ви гадаєте, що клієнтів після закриття Каси Ощадності стало менше, то ви помиляєтеся. «Держбанк» розкинув свою павутину від вузлів зв’язку до підприємств нафтовидобутку, тому число клієнтів збільшилося в рази. Хоча і «Держбанк» тут протримався таки не довго. Після нього тут був «Промбанк», «Будбанк», а в 1992 році і «Промінвестбанк».

І всі ці банки закривалися, банкрутували або переїжджали на інше місце, бо якась незбагнена сила спочатку підносила їх до вершин, а потім несподівано боляче била по кишені їхніх власників. Ось такий він – будинок з італійським двориком, легенди якого й досі зачаровують читачів, архітектура зачаровує перехожих, а енергетика – обраних.

Матеріал підготували: вчитель історії ЗОШ №4 Лідія Мазурчак та провідний спеціаліст відділу молоді та спорту управління культури, молоді, фізичної культури та спорту Віктор Кравцов