Легенди Борислава. Тустановичі

Заплющуєш очі і одразу виникають такі асоціації як славетний шиб «Оіл Сіті», нафта, сіль, Тустановецьке озеро з округлим острівцем, гора Буковиця тощо. Мікрорайон розташувався в південно-східній частині Борислава. Проте Тустановичі є одним із найдревніших і найвагоміших поселень серед тих, що увійшли до складу сучасного міста.

Щодо походження самої назви Тустановичі, то тут існує декілька версій, які, безумовно, заслуговують на увагу. Перша версія говорить, що назва Тустань запозичена від імені власника загороди або княжого дружинника, чи знатного боярина Тустана, нащадки якого — Тустановичі, розселилися обабіч річки Лошені, випасаючи тут худобу та займаючись мисливством і хліборобством.

За другою версією — татари, після спалення укріпленого городища Бич (на теперішній горі Тептюж, що між Тустановичами, Губичами, Модричами та Млинками), пішли ще трохи далі на південь і, побачивши високі гори, порослі дрімучими лісами, вимушено зупинилися. Їхній хан начебто вигукнув: „Ту стань…” (звісно, в перекладі на українську мову). І стала орда на місці, де пізніше виникло поселення, котре й отримало назву Тустань, а згодом відповідно і Тустановичі.

Третю версію можна знайти у дослідника Борислава Дмитра Низового. Він каже, що назва села пов’язана з древнім городищем і замком Тустанем поблизу Урича, який був споруджений руськими князями. Цей замок згадується у переліку руських міст, захоплених у 1340 році польським королем Казимиром. Він, очевидно, і був центром Тустаньської волості, яка згадується у грамоті польського короля Ягайла від 1395 року.

Саме Тустановичі мають найбільшу кількість фольклорних оповідок та містичних легенд, про які ми із великим задоволенням розповімо вам у наступних дописах про наше неймовірне та, без перебільшення, унікальне місто…

Матеріал підготували працівники управління культури
Бориславської міської ради Р. Тарнавський та В. Кравцов
в рамках проєкту “Легенди міста Борислава”