Стосовно впорядкування Бориславського міського сміттєзвалища
На сьогодні у Бориславі одна з найбільш обговорюваних тем стосується впорядкування міського сміттєзвалища. Люди висловлюють різні думки з цього приводу, шириться багато пліток та припущень щодо розв’язання цієї проблеми.
Для того, щоб роз’яснити всі деталі щодо подальшої долі Бориславського міського сміттєзвалища, подаємо розгорнуту інформацію. Читати прийдеться довго, проте надіємося, що кожен, у кого виникають певні запитання чи застереження, знайде для себе відповідь та конкретику, свідомо проаналізує ситуацію та зробить правильні висновки.
У 2020 році завершилась дія договору з ТзОВ «КОМ-ЕКО Борислав 2010» щодо оренди земельної ділянки, на якій розміщене Бориславське міське сміттєзвалище. Міська рада впродовж 10 років неодноразово зверталась до суду з метою розірвання цього договору, але умови, прописані в документі, фактично “зв’язували руки”. Єдиним виходом було дочекатись завершення терміну оренди. Отож у квітні 2020 року сміттєзвалище було повернуто комунальному підприємству “Еко-місто” для утримання та експлуатації. Плачевний стан об’єкту після такого “господарювання” був підтверджений приписами екологічної інспекції з вимогами, які виконати комунальникам було не під силу.
19 січня 2021 року Львівським окружним судом за позовом Державної екологічної інспекції було ухвалено рішення про призупинення діяльності “Еко-місто” в частині захоронення ТПВ до усунення порушень екологічних норм. Невдовзі воно набере законної сили.
Саме рішення суду спонукає зараз невідкладно приймати заходи щодо впорядкування міського сміттєзвалища, бо в разі бездіяльності Бориславська громада може сама залишитись в ситуації, коли не матиме куди вивозити та захоронювати власне сміття.
«Отриманий «спадок» все ж потрібно привести до належного стану, реально і комплексно вирішити цю багаторічну проблему міста, забезпечити рекультиваційні роботи, довести до належних безпечних екологічних норм і підготувати до повного закриття. Для цього потрібно провести дуже великий обсяг робіт. Перед тим, як накрити ґрунтом, його спочатку потрібно утрамбувати, обгородити, зібрати всі витоки інфільтрату та інше. Це колосальний ресурс, десятки мільйонів гривень, яких у міському бюджеті просто немає. Достукатися до бюджетів вищих рівнів, щоб отримати ці фінансові ресурси, у даний час теж нереально», – говорить міський голова Ігор Яворський.
Тож постало питання про залучення до робіт компанії «Грінера». Власник підприємства має багаторічний досвід роботи у цій галузі в США, а тепер застосовує свої знання у роботі на території України, зокрема на Львівщині. Так, позитивного результату вдалось досягнути при облаштуванні та впорядкуванні у 2018 році сміттєзвалища у м. Миколаєві.
Міський голова:
– До речі, що дуже важливо: компанія-інвестор готова наперед інвестувати свої кошти ще до завезення будь-якого сміття на наш полігон. Їхні фахівці пояснюють, що завозити сміття на цей полігон у нинішньому стані неможливо. Спочатку треба провести значний об’єм робіт. Тож вони готові вкласти кілька мільйонів гривень наперед, щоб довести, що їхні наміри і умови, прописані в договорі, щирі. Тобто, вони виконують ці роботи, а потім ми оцінимо, чи виконали все згідно домовленостей, чи ні. І у випадку, коли побачимо, що фірма не дотримує зобов’язань, можемо відмовитися від співпраці. У договорі обов’язково буде прописано можливість його розірвання в односторонньому порядку у випадку допущення порушень з боку управителя.
Після обговорення на постійних комісіях вирішено, що власне це єдиний шлях, який дасть можливість довести полігон до належного стану.
Для уникнення помилок було чітко прописано застережні заходи, що унеможливлять будь-які порушення умов договору. Отож, проектом рішення, що підлягає на розгляд депутатам на сесії 11 лютого, передбачається затвердити істотні умови, що повинні міститись у тексті договору про співпрацю із «Грінерою» на управління Бориславським міським сміттєзвалищем.
Проект рішення подано у відкритому доступі на сайті міськради, і з ним може ознайомитися кожен. Посилання – https://boryslavrada.gov.ua/wp-content/uploads/2021/01/48-mr6-2021.doc
Зокрема, у документі передбачено, що в разі отримання в управління Бориславське міське сміттєзвалище фірма-управитель повинна попередньо здійснити ряд дій для впорядкування та приведення його до належних екологічних норм, а саме:
- встановити систему відеонагляду на сміттєзвалищі (з виведенням зображення в онлайн-режимі для загального доступу);
- встановити ваги (для зважування прийнятих на захоронення твердих побутових відходів та автоматичного виведення результатів в електронному вигляді на відповідний сервер Бориславської міської ради);
- влаштувати офісне приміщення на Бориславському міському сміттєзвалищі;
- встановити необхідні дозиметри (для недопущення завезення радіаційно-небезпечних відходів);
- провести заходи з унеможливлення несанкціонованого потрапляння ТПВ на Бориславське міське сміттєзвалище по всьому його периметру (загородження, цілодобова охорона, освітлення).
До цього часу управитель зобов’язується вкладати лише власні кошти, не проводячи захоронення твердих побутових відходів з-поза меж Бориславської міської територіальної громади (прийняття бориславського сміття буде здійснюватися без застережень).
Ці заходи проводяться зокрема для формування довіри в мешканців. Встановлені ваги, цілодобовий доступ до камер відеоспостереження дозволить кожному бориславцю здійснювати контроль за обсягом і якістю завезеного ТПВ. Фірма вкладає кошти наперед і фактично залишається заручником в міста, бо у разі порушень, ми можемо в будь-який момент розірвати з нею договір, – зазначає міський голова.
Момент передачі сміттєзвалища в управління наступить тільки після виконання вищевказаних заходів згідно з актом виконання робіт.
Лише після цього допускається прийом «чужих» ТПВ, але поступово: перший місяць – 36 т/день, протягом другого місяця – 72 т/день, з третього місяця, згідно з договором, допускається прийняти обумовлених 108 т/день (приблизно 6 машин), що являтиме собою загальний обсяг твердих побутових відходів, які буде дозволено приймати на захоронення з-поза меж Бориславської міської територіальної громади. Термін дії такого договору становитиме 2 роки.
На скільки збільшиться об’єм смітника? Для розуміння ситуації варто зазначити, що за підрахунками фахівців, в процесі експлуатації на бориславський полігон завезено близько 1 млн. тон сміття. За 2 роки, в разі виконання умов договору, його кількість збільшиться приблизно на 10%. Але, як запевняє «Грінера», після проведених робіт із впорядкування спеціалізованою технікою та правильного захоронення об’єм зменшиться.
В умовах, пропонованих компанією, передбачається, що тариф на захоронення з-поза меж Бориславської громади, згідно з розрахунками, повинен складати близько 700 грн/т (підлягає затвердженню виконавчим комітетом). Ці кошти «Грінера» використовуватиме для робіт із захоронення, і саме це дозволить впорядкувати полігон. Бориславська громада користуватиметься пільговим тарифом, що становитиме мінімально допустимий розмір, який також визначить виконком.
А тепер найголовніше. Впродовж зазначеного періоду управитель повинен забезпечити впорядкування тіла сміттєзвалища. Це передбачає ряд заходів, зокрема зібрання усіх наявних на сміттєзвалищі відходів на необхідну площу із забезпеченням кута нахилу. До слова, зараз тіло сміттєзвалища не відповідає нормативам: висота стіни сміттєзвалища – понад 18 м, кут нахилу перевищує 45°, що складає велику небезпеку. Впорядкування тіла сміттєзвалища передбачає забезпечення нахилу 1:3 (18°).
Окрім цього, управитель повинен ущільнити відходи, а також повністю накрити тіло сміттєзвалища необхідним шаром ґрунту;
«Зараз на майданчику багато «рихлого» сміття, воно не накрите грунтом, – коментує керівник компанії ТОВ “Грінера Україна” Богдан Михалусь. – Там працювала легка техніка, яка просто горнула ТПВ. Це зумовило формування 20-метрової гори з крутим нахилом. Тіло полігону складне і небезпечне, його стан неконтрольований – існує ймовірність обвалу, загоряння, утворюється величезна кількість інфільтрату та газу. Перше, що потрібно зробити, – взяти його під контроль. Це найбільші і ключові витрати. Сюди потрібно використовувати техніку рівня CATERPILLAR D6 (бульдозер), який буде одночасно горнути і трамбувати».
Для забезпечення накриття ґрунтом тіла сміттєзвалища та з метою покращення благоустрою вулиці Весняної у м. Борислав «Грінері» буде надано дозвіл на вивезення там ґрунту (висипів з гірничої діяльності).
Необхідним пунктом виконання договору буде забезпечення відведення інфільтратів та їх очистка (або ж вивезення інфільтрату для на очисні споруди). Для контролю стану підземних ґрунтових вод управитель зобов’язується провести будівництво підземних постійно діючих свердловин.
Також управитель повинен забезпечити паспортизацію Бориславського міського сміттєзвалища та виготовити проектну документацію з його рекультивації, забезпечити виконання інших умов функціонування сміттєзвалища, відповідно до вимог Державної екологічної інспекції у Львівській області.
На час дії договору управитель зобов’язується нести повну відповідальність за дотримання екологічних норм функціонування Бориславського міського сміттєзвалища.
Економічна складова.
ТОВ «Грінера Україна» з метою здійснення діяльності в місті Бориславі проведе реєстрацію окремої (дочірньої) компанії «ДК Грінера Борислав» з юридичною адресою в Бориславі, що забезпечить сплату усіх податкових зобов’язань до місцевого бюджету.
Управитель зобов’язується проводити постійний щомісячний платіж КП «Еко-місто» в розмірі 10 тис. грн, а також щомісячно забезпечувати внесок на розвиток соціально-економічної сфери міста Борислава в розмірі 90 тис. грн. з моменту початку повної діяльності на сміттєзвалищі.
Окрім цього, діяльність ДК «Грінера Борислав» забезпечить додаткове збільшення надходжень до міського бюджету за рахунок сплати екологічного податку (близько 600 тис. грн щорічно).
І, у разі прийняття на захоронення ТПВ з-поза меж Бориславської міської територіальної громади, можуть також додатково забезпечуватись надходження до місцевого бюджету за рахунок субвенційних коштів – близько 7,8 млн. грн (при умові виплати субвенцій у прогнозованому розмірі 200 грн/т).
На кожному етапі Бориславська міська рада уповноважена контролювати роботи. Також «Грінера» пропонує на платній основі працевлаштувати контролюючу особу.
«Це може бути представник громади, активіст, мешканець мікрорайону, який має побоювання, що щось піде не за планом. Це елемент формування довіри і водночас – наше запевнення, що при першій проблематиці матимемо сигнал про невиконання умов договору», – коментує міський голова Ігор Яворський.
Ключова мета: у короткостроковій перспективі приступити до виконання тих приписів, які надала екологічна інспекція та провести роботи із впорядкування сміттєзвалища, а в довготривалій – підготувати полігон до повного закриття.
Міський голова підсумовує: «Я особисто переконаний, що впродовж декількох років ми повинні сміттєзвалище повністю закрити і не завозити ні свого, ні чужого сміття. Впевнений, що вже невдовзі питання вирішиться на рівні області і ми забудемо про цю багаторічну проблему назавжди».
Також пропонуємо переглянути відеоролик від медіаресурсу «Варто. Галицькі новини».