Звіт міського голови Ігоря Яворського за 2021 та 2022 роки

Шановні мешканці Бориславської громади, сьогодні всі ми зібрались тут, щоб підвести підсумки та обговорити коротко результати моєї роботи, діяльність Бориславської міської ради, її виконавчих органів та структур за останній період.

Але пропоную розпочати нашу сьогоднішню зустріч із хвилини мовчання за загиблими Захисниками України, героями, які віддали своє життя за нас з вами, за наш мир та спокій, за незалежність України, та вшанувати пам’ять всіх невинно загиблих мирних людей, яких вбив російський окупант.

На початку минулого року вже було анонсовано дату проведення мого звіту про підсумки роботи у 2021 році, але, на жаль, через повномасштабне вторгнення росії в Україну, він так і не відбувся.

Тому дозвольте зараз коротко відновити у вашій пам’яті події 2021 року, а потім перейти, власне, до звіту за 2022 рік.

Пригадаймо 2021 рік. Для всіх нас він був екстремальним та нестандартним, враховуючи той факт, що всі ми жили та працювали в умовах пандемії Covid-19, тож вести свою діяльність треба було в особливих умовах і справлятись з обставинами, які вимагав той час. Після проведеної адміністративно-територіальної реформи, ми нашу фінансово-господарську діяльність у 2021 році здійснювали в рамках новоутвореної міської Бориславської громади, в яку увійшли сільські території.

Свідомо не буду розпочинати свій звіт з основних здобутків, які відбувались в плані покращення об’єктів інфраструктури, про них розповім згодом, а розпочну, мабуть, з основного досягнення, яке тоді, на початок 2022 року, було ключовим та фундаментальним.

У 2021 році ми повернули віру мешканців у своє місто та змінили їхню думку про нього. Змусили інших заговорити з повагою про нас! ЗМІ та різні інтернет-ресурси розпочали подавати новини про нашу громаду під зовсім іншим ракурсом та з приводу інших причин (в основному пов’язаних з позитивними подіями). Згадаємо, що ще зовсім недавно, буквально якихось декілька років тому, всі сюжети та новини, які можна було побачити в ЗМІ, або, коли хтось задавав у пошуковій системі запит: “Борислав”, то першочергово з’являлись події на тему відсутності водопостачання, тотального бездоріжжя, або якихось інших резонансних подій.

А от у 2021 році вони вже в основному стосувались нашого туристичного потенціалу, реалізації в громаді певних проектів чи розвитку та досягнення в різних сферах життя громади. І сьогодні я це також ставлю в пріоритет. Чому? Відповідь дуже проста: якщо всі ми будемо з великою шаною ставитись до нашої історичної спадщини, з вірою в позитивні зміни дивитись в майбутнє, любити своє місто, своє село, цю місцевість, де проживаємо, то і насправді розвиток такої громади пришвидшиться в рази, і вона, без сумніву, стане кращою для всіх, а наші сусіди та гості будуть нас поважати та рахуватись з нами.

У зв’язку із цим вислів “Борислав — депресивне місто” пропоную відправити у смітник історії. А натомість краще взяти за основу новий: “Борислав – місто зі славетною історією та величним майбутнім”! І це не пусті слова, бо у нас є всі передумови для реалізації такого сценарію. Адже, коли ти віриш в те, що робиш, або в те, до чого йдеш, то це вже як мінімум 50% успіху.

Основні фундаментальні речі для цього ми вже заклали. Попередньо розробили та затвердили айдентику міста, визначили слоган: “Борислав – все почалося з нафти”, заявили про себе як про громаду з цікавими туристичними локаціями, подіями, та з видатними постатями, які в нас жили або працювали. Туроператори почали включати наше місто у свої екскурсійні маршрути, до нас почали приїжджати туристи та цікавитись Бориславом, як чимось новим і унікальним.

І щоб цю позитивну тенденцію продовжити у найбільш ефективний спосіб, у 2021 році з допомогою висококваліфікованих експертів ми розробили та затвердили на сесії міської ради Стратегію розвитку Бориславської міської територіальної громади на 2022 – 2027 роки.

Тодішня Пандемія та COVID-19 вкотре дали зрозуміти, що життя та здоров’я людини є найцінніші речі. В рамках реформи, яку проводило Міністерство охорони здоров’я України, медична галузь Борислава здійснювала свою діяльність на основі підписаних угод з Національною Службою Здоров’я України. Основа реформи полягає в тому, що кошти, які виплачуються НСЗУ за кожен пролікований випадок, “йдуть за пацієнтом”. Тому наші зусилля були спрямовані на створення кращих умов для роботи медиків, щоб вони могли більш якісно надавати медичні послуги населенню.

Завдяки співпраці із народним депутатом Орестом Саламахою за рахунок коштів державного бюджету та співфінансуванню з місцевого, нам вдалось залучити 6 млн 261 тис. грн на закупівлю обладнання, а саме: рентген апарату С-реактивна дуга (3 598 тис. грн) та гастро-колоноскопа (1570 тис. грн – державний бюджет, 1099,7 тис. грн – міський бюджет).

Про проблеми, які найбільше турбували мешканців громади у 2021 році, говорять статистичні показники. Протягом 2021 року до міської ради надійшло 1303 звернення від мешканців нашої громади. Здебільшого причиною цих звернень була «соціальна незахищеність» (586 з них стосувались питань соціального захисту населення). Цей показник тоді у два рази випередив традиційного «лідера» попередніх років — заяв, котрі стосувались проблематики житлово-комунального господарства.

Це нас зобов’язувало активно працювати над створенням робочих місць та залученням інвесторів, також ми збільшували видатки із міського бюджету на фінансування комплексних програм соціального захисту. У зв’язку з цим управлінням праці та соціального захисту населення у 2021 році з міського бюджету було профінансовано 3 млн 300 тис. грн, що на 74,6% було більше ніж у 2020 році.

У 2021 році своєю увагою ми не оминули дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Тоді нам знову вдалось, в рамках реалізації програми забезпечення житлом для дітей із цієї категорії населення, закупити дві квартири на суму 960 тис. грн (співфінансування з міського бюджету в розмірі 576 тис. грн).

До речі, за мого головування в раді ми розпочали таку добру справу вперше за всю історію Борислава, і за 5 років закупили вже 10 таких житлових об’єктів, чим забезпечили житлом – 14 дітей з категорії діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування та особи з їх числа.

Велика увага у 2021 році приділялась роботі закладів освіти Бориславської територіальної громади. Тоді на капітальні ремонти та поповнення матеріальної бази було залучено коштів на загальну суму 17 млн 400 тис. грн.

 • з державного бюджету – 8,4 млн грн.
 • з місцевого бюджету – 4,6 млн грн.
 • з обласного бюджету – 3,7 млн грн.
 • кошти громади – 0,7 млн грн.

Коротко про покращення матеріально-технічної бази закладів освіти у 2021 році. Так, в рамках концепції “Нова українська школа” у 2021 році за кошти державного бюджету в розмірі 1 млн 387 тис. грн, на умовах співфінансування з місцевого бюджету розмірі 154 тис. грн, закуплено мультимедійне обладнання, комплекти парт і стільців, дидактичний матеріал для початкової школи

Для роботи на дистанційній формі навчання для вчителів-предметників закуплено  ноутбуки на суму 3 млн 86 тис. грн. (308 тис. грн — кошти міського бюджету). За кошти обласного бюджету у 2021 році для ЗЗСО №4 ім. С. Коваліва придбано обладнання для кабінету біології на суму 660 тис. грн.

Також у 2021 році закладам освіти вдалось реалізувати чотири проекти, які стали переможцями Конкурсу проектів місцевих ініціатив. Загальна вартість реалізації цих проектів склала 1 млн 599 тис. грн (800 тис. грн — обласний бюджет, 398 тис. грн — місцевий бюджет, 401 тис. — кошти громади).

Завдяки цьому проведено:

 • Капітальний ремонт в частині заміни вікон ЗЗСО №1 на суму 299 тис.грн
 • Капітальний ремонт покрівлі НВК ЗЗСО №6 (теперішня гімназія №6)  на суму 500 тис. грн.
 • Капітальний ремонт фасаду ЗЗСО №9  (теперішня гімназія №9)  на суму 500 тис.грн.
 • Капітальний ремонт покрівлі приміщення тодішньої Мокрянської початкової школи на суму 300 тис. грн.

Відповідно до результатів Конкурсу проектів обласного фонду регіонального розвитку проведено реконструкцію даху Бориславського ЗЗСО №1 на суму 4 млн 500 тис. грн. (50%- обласний бюджет, 50% – місцевий бюджет).

В рамках Громадського бюджету міста Борислава було також реалізовано п’ять проектів:

 • Облаштування пішохідної доріжки бруківкою у ЗЗСО № 1 – 100 тис. грн.
 • Облаштування спортивного ігрового майданчика для дітей молодшого віку в ЗЗСО №8 – 100 тис. грн.
 • Капітальний ремонт тротуару в районі заїзду в ЗЗСО № 8 – 100 тис. грн.
 • Благоустрій території подвір’я ЗЗСО № 3 – 49 тис. грн.
 • Благоустрій подвір’я Бориславської державної гімназії – 49 тис. грн.

Крім проектів, велика робота у закладах освіти проводилась в частині капітальних та поточних ремонтів. На ці заходи з місцевого бюджету було виділено 700 тис. грн. та залучено коштів громади близько 300 тис. грн.

Також у харчоблоці ЗЗСО №4 ім. С. Коваліва проведено капітальний ремонт та встановлено нове обладнання на суму 410 тис. грн. У інших установах освіти також проводилось багато різного виду робіт, котрі потребували першочергового вирішення.

Окрема увага приділялась підтримці інклюзивної освіти. Протягом року у шести закладах загальної середньої освіти було відкрито 34 інклюзивні класи. У трьох закладах дошкільної освіти було відкрито 7 інклюзивних груп.

Серед основних подій 2021 року у сфері культури та спортивного життя громади хочеться  виокремити:

 • проведення міжнародних змагань з гірськолижного спорту “Karpatia Open”,

 • проведення етапу чемпіонату України з автоперегонів “Ворота України”.

Також приємно зараз згадати тодішнє масштабне святкування Дня міста Борислава. Тоді основним гостем нашого концерту був переможець Євробачення-2022 – гурт “Калуш Оркестра”

Також за підсумками 2021-ого ми маємо привід для гордості за індивідуальні досягнення наших тренерів та юних спортсменів. Мар’яна Дьорка стала чемпіонкою України з пауерліфтингу серед юніорок (тренер — Юрій Слесаренко) та Олег Гічва став чемпіоном Європи з боксу серед юніорів (тренери — Ігор Нинич, Андрій Сальва).

Варто також зазначити, що наш волейбольний клуб “Борислав” став чемпіоном області. Неодмінно такі події та досягнення слугують популяризації спорту серед молоді та підіймають імідж нашої громади, як такої, в якій відбувається розвиток спорту.

Для покращення матеріально-технічної бази установ культури було реалізовано ряд проектів:

 • У 2021 році в “Бориславському парку культури і відпочинку” відкрито для відвідувачів мотузковий парк
 • після тривалої перерви запрацював «Зелений театр».
 • В рамках державної програми “Активні парки – локації здорової України” облаштовано ще одну зону для самостійних занять спортом.
 • Проведено капітальний ремонт приміщення Бориславської школи мистецтв, в частині заміни електропроводки.
 • Придбано обладнання для культурно-просвітницького центру с. Попелі (комп’ютер, мультимедійне обладнання, звукопідсилювальна та світлова апаратура).
 • Як продовження реалізації задуму «Влаштування літнього кінотеатру в міському парку культури» закуплено додаткове обладнання, виконано ряд робіт із влаштування трибуни
 • Проведено капітальний ремонт покрівлі даху домівки станиці НСОУ “Борислав пласт”

Дуже близьким до галузі культури є туризм. І я хочу заявити, що 2021 рік, на мою думку, в нашій громаді став фундаментальним для розвитку цієї галузі. Про нас говорили, про нас писали, знімали сюжети, до нас приїжджали.

Добрим таким стартом було відкриття Аптеки-музею Йогана Зега, проект, який нам вдалось реалізувати завдяки перемозі у конкурсах. З одного боку, здавалось би, пересічна подія, а з другого, посудіть самі, який позитивний імідж громаді вона принесла. Тільки за 2021 рік в аптеці-музеї проведено понад 400 екскурсій, прийнято 5500 осіб, в тому числі 214 з них іноземні туристи. Про цей об’єкт було опубліковано 496 статей та відеосюжетів українських та іноземних ЗМІ, розпочато співпрацю із п’ятьма туроператорами

Визначальним для нас є той факт, що у 2021 році ми вперше змогли здобути перемогу та реалізувати проект в рамках міжнародної технічної допомоги програми транскордонного співробітництва, спільно з нашими польськими партнерами Гміною Сянок. Проект називався “Нафтова колиска Європи: забута історія України та Польщі”.

В рамках проекту: розроблено електронний каталог пам’яток, пов’язаних з озокеритовою та нафтовою промисловістю Борислава, розроблено карту Борислава, на якій нанесені та описані пам’ятки, пов’язані з історією нафтової промисловості, розроблено спільний двомовний польсько-українського альбому Борислава та Гміни Сянок, розроблено інтернет-сайт присвячений історії нафтової промисловості. І найважливіше: завдяки цьому проекту і було встановлено в Бориславі пам’ятник Йогану Зегу. Його вартість склала 200 тис. грн.

У 2021 році також розпочалася реалізація проекту “Історія приправлена сіллю”. На його реалізацію ми отримали від Європейського Союзу 567 тис. грн грантових коштів.

Тоді ми також значно активізували свою роботу з підписанням нових угод та поглибленням співпраці вже з існуючими партнерами з Республіки Польща. І це принесло важливий результат для нас у 2022 році, про що розкажу згодом.

Часто згадуючи про історичне минуле Борислава, ми згадуємо події, в котрих Борислав був першим. Нехай теперішні — не такі значимі, але також маємо певні досягнення, в яких тримаємо першість. В рамках конкурсу, який проводило Міністерство цифрової трансформації з реконструкції приміщень ЦНАПів, ми не тільки здобули перемогу та успішно реалізували проект, а й були першими на Львівщині, хто відкрив після модернізації “Дія Центр”. На ці потреби з державного бюджету було залучено 999 тис. грн, а з місцевого дофінансовано 258 тис. грн.

У 2021 році ми активно проводили електронні аукціони з продажу об’єктів комунальної власності та аукціони й електронні торги з права продажу у власність та оренду земельних ділянок. Тож від приватизації та продажу через аукціони майна та земельних ділянок, в міський бюджет у 2021 році поступило сумарно 9 млн 710 тис. грн. Це чергове і яскраве підтвердження того, що курс який мною колись був обраний дає реальні результати (до мого головування в раді, не було проведено жодного аукціону).

Коротко озвучу інформацію, яку можна зарахувати в актив у роботі комунальних підприємств за 2021 рік.

На тлі підняття цін на енергоносії, логічним буде розповісти про заходи та роботи, які були проведені в нашому комунальному підприємстві “Бориславтеплоенерго”. Відразу хочу заявити, що якби за останні роки ми не проводили на підприємстві роботи, направлені на модернізацію наявного обладнання та диспетчеризацію, то станом на сьогодні ситуація була б вже катастрофічною.

Тішить, що у 2021 році ми змогли виконати наступні заплановані роботи:

 • Придбали в лізинг модульне обладнання з гідронними котлами на котельню по вул. Коваліва (вартість модуля з монтажем склала 2 млн 831 тис. грн)
 • Придбали чотири котли для ЗЗСО №7 та дитячої лікарні (вартість з монтажем та пусконалагоджувальними роботами склала 352 тис. грн)
 • Придбали обладнання для диспетчеризації на котельні ЗЗСО №7, пологового будинку, дитячої лікарні, хірургічного відділення, Палацу культури (вартість з монтажем та пусконалагоджувальними роботами склала 367 тис. грн)
 • Придбали та провели заміну попередньо ізольованих труб довжиною 560 м п. (вартість земляних та монтажних робіт склала 461 тис. грн)
 • Також для покращення якості робіт підприємство в лізинг оформило закупівлю екскаватора. Вартість предмета лізингу – 1 млн грн.

Загальна сума інвестицій в розвиток та модернізацію на підприємстві у 2021 році склала близько 5 млн грн. І важливим є той факт, що кожна вкладена гривня вже з першого ж дня почала себе “відпрацьовувати”.

Щодо роботи водопостачального підприємства у 2021 році, то буду максимально лаконічним. Важливим є той факт, що ми змогли забезпечити стабільну роботу в системі подачі води споживачам. А ситуації з періодичною відсутністю води через відключення електропостачання відійшли в минуле, винятком були лише форс-мажорні обставини.

У 2021 році ми продовжили наші послідовні роботи з заміни водопровідних мереж та обладнання. За звітний період, силами підприємства та підрядних організацій було проведено заміну понад п’яти кілометрів водопроводів різного діаметру.

З важливого вартує також згадати, що ми почали серйозно приділяти увагу водовідведенню. Нам вдалось для підприємства придбати в лізинг каналопромивну машину (ілосос). А також провели ряд важливих робіт з введенням в експлуатацію та підключенням до каналізаційної мережі мешканців мікрорайону Тустанович (житловий масив «Діброва»)

Перейдемо до питання ремонту доріг, тротуарів, покращення інших елементів благоустрою та міської інфраструктури за 2021 рік. Борислав за площею — велике місто, а, отже, має велику протяжність доріг — понад 110 км. Чимало зусиль докладалось і докладається для того, щоб привести дороги до належного стану.

За 2021 рік проведені роботи із капітального ремонту проїзних частин доріг, а саме:

 • вул. Коваліва (в районі магазину АТБ).
 • вул. Коваліва (в районі будинку № 14-а);
 • вул. Героїв ОУН-УПА (від перехрестя з вул. Грушевського до автомобільного моста);
 • вул. Тустановецька (від перехрестя з вул. Озерною до будинку № 63);
 • вул. Дорошенка (від буд 19 до перехрестя з вул. Гірна);

Десятки років у Бориславі не проводилися капітальні ремонти доріг в районах багатоквартирних житлових забудов. Тож ми у 2021 році постаралися декілька заїздів, які мали вкрай незадовільний стан, привести до належного вигляду.

 • вул. Володимира Великого (від кладовища до буд 177)
 • вул. Коваліва (в районі будинків №22 та №26-а
 • вул. Коваліва (в районі будинків № 31-41)

Загальна вартість проведених робіт із капітального ремонту проїзних частин доріг за підсумками 2021 року склала 9 294 680 грн.

Окрема увага була приділена ремонту тротуарів та пішохідних зон. Щодо пішохідних зон, то минулого року провели капітальний ремонт тротуару з по непарній стороні вул. Грушевського від перехрестя з вул. Героїв ОУН-УПА до перехрестя з вул. Яворницького. Також облаштували тротуар, який сполучає вул. Шкільну з вул. Дорошенка, сквер на перехресті вулиць Володимира Великого та Трускавецької.

Що стосується роботи нашого комунального підприємства “Бориславсвітло”, то тут стабільно та планомірно проводились роботи з енергоощадності. Так, у 2021 році вони проводили заміну ламп освітлення, відремонтували та додатково встановлювали світильники. Щодо питання безпеки. 

У 2021 році ми знову закупили та встановити додатково ще шість камер відеоспостереження, до речі, дві з них мають функцію визначення автомобільних номерних знаків.

Багато інших важливих речей відбулись чи були зроблені у 2021 році, але за браком часу не буду зупинятись на них. Водночас хочу сказати, що дуже амбітні плани ми будували на 2022 рік. Серед них була і реконструкція центральної площі міста. Задля реалізації цього проекту ми вже мали передбачений фінансовий ресурс з державного бюджету.

Серед поданих на ДФРР проектів для реалізації у 2022 році були також реконструкція басейну закладу загальної середньої освіти І-III ступенів №4 ім. С.Коваліва, капітальний ремонт стадіону КНП «Спортивно-оздоровчий комплекс «Нафтовик».

У 2022 ми планували примножити все те, що було успішним в попередніх роках; відновлювати дороги та тротуари, зокрема й у кварталах багатоповерхових житлових забудов міста, розвивати туристичну галузь, активно працювати у напрямку залучення інвесторів.

З метою промоції нашої громади на початку 2022 року ми підготували промоційний відеоролик, який так тоді й не презентували, бо всі наші плани змінила реальність під словом «війна». Впродовж року це відео так і залишалося чекати свого часу. Сьогодні хочу, щоб ми разом його переглянули та ненадовго перенеслись в той, ще відносно мирний, початок 2022 року.

 

А далі наступило 24 лютого 2022 року… розпочалась війна…

 

І в один день все важливе до цього — стало другорядним, а на перше місце постала робота, направлена на підвищення обороноздатності нашої країни та надання прихистку внутрішньо переміщеним особам, які рятували своє життя, тікаючи із зони проведення бойових дій.

Звичайно, найважчими в організації роботи були перші тижні війни. І, на жаль, в цей період часу ми не отримували жодних інструкцій, розпоряджень чи роз’яснень, як нам діяти, що робити першочергово, в який спосіб організовувати свою діяльність. Панував хаос, а час вимагав прийняття швидких рішень. І тоді ми діяли на основі досвіду, набутих знань, а інколи навіть просто, покладаючись на інтуїцію.

Свою діяльність у той час ми спрямували у двох напрямках. Перший – організація прийому, розселення та забезпечення мінімального побуту для ВПО. Другий – отримання, видача, відправлення гуманітарних вантажів в ті місця, де вони були вкрай необхідні.

З перших днів повномасштабного вторгнення росії на територію нашої держави до нашої громади почали прибувати внутрішньо переміщені особи, які втікали від війни. Навіть зараз чітко закарбувались в пам’яті ті моторошні спогади про те, в якому психоемоційному та матеріальному становищі приїжджали до нас ці люди. Ще більший страх огортав нас, коли ми щоденно аналізували динаміку прибуття ВПО. Ми не до кінця розуміли, як зможемо справитись із такою кількістю людей.

Для інформації: загалом в нашій громаді за період війни було зареєстровано 6300 внутрішньопереміщених осіб, яким було видано відповідні довідки. Ми почали облаштовувати місця для проживання людей, які через загарбницьку війну втратили звичний спосіб життя у своїх рідних містах. Першими установами, визначеними для приймання таких осіб, стали заклади освіти та культури громади, які в цей час були зовсім не пристосовані для таких потреб. Але, дякуючи мешканцям, працівникам освіти, благодійникам, у шкільних класах буквально за декілька днів замість парт і стільців вже були облаштовані спальні місця.

Таких прихистків на території громади було створено 9. Під час пікового навантаження нам вдалось одночасно розмістити там 847 осіб. Цим людям ми забезпечували не тільки дах над головою, але й взяли на себе повне їх утримання, яке включало повноцінне триразове харчування, психологічний супровід та інші необхідні речі, які в цей час потребували люди, що втратили дах над головою.

Але насправді повністю розв’язувати проблему із прийомом та розміщенням ВПО ми змогли лише завдяки людяності, свідомості та доброті мешканців нашої громади. В найважчий період, згідно з офіційними даними, в приватному секторі громади одночасно розміщувалось 4777 осіб.

Хочу ще раз щиро подякувати працівникам закладів освіти громади. Ви перетворили свої класи на прихисток для тих, хто втікав від війни. Ви стали кухарями, психологами, волонтерами… організували цілодобове чергування та забезпечували всі необхідні потреби для ВПО, а поміж тим ви встигали плести маскувальні сітки для наших Захисників, відправляти домашню їжу на фронт та навчати маленьких українців з екранів комп’ютерів.

Також дякую всім меценатам і підприємцям, які тоді допомагали хто чим міг: надавали бойлери, душові кабіни, пральні машини та іншу техніку… Велику частину з усього необхідного ми передавали в місця проживання ВПО з отриманих товарів від наших донорів та волонтерів, які привозили допомогу.

Однак цього було замало. Тоді нам вдалось налагодити комунікацію з представниками декількох міжнародних компаній. Найбільше необхідної допомоги тоді нам надала американська ІТ компанія SolveCare (СолвКеір). Від елементарних речей побуту та продуктів харчування до матраців, постелі, різноманітної побутової техніки.

Благодійний фонд “Вільних та небайдужих” впродовж 3 місяців привозили нам продукти для забезпечення триразовим харчуванням людей, які проживали у притулках.

Також хочу щиро подякувати за допомогу в цьому напрямку іншим активним благодійним організаціям:

 • БО “Міжнародний благодійний фонд “Міст”,
 • ГО “Лісові ініціативи та суспільство” (м. Львів),
 • фундації святої Ядвіги (Польща),
 • Міжнародній організації з міграції “Проєкт МОМ”,
 • БФ “Право на захист”

З перших днів війни своєрідним “пунктом видачі гуманітарної допомоги” стала сесійна зала міської ради. Щоденно тут отримували допомогу всі, хто її потребував. За звітний період в стінах Бориславської міської ради за такою допомогою звернулися 3322 рази. Всього осіб, яким була видана гуманітарна допомога, — понад 2000. Тут люди отримували продукти харчування, засоби гігієни, предмети побуту, лікарські засоби, товари для дітей.

Можливість видачі такої гуманітарної допомоги у нас з’явилась завдяки нашим закордонним партнерам, благодійним фондам і організаціям та й, зрештою, звичайним людям, які відгукувались на заклик про допомогу.

Як я вже згадував раніше, минулі роки ми активно налагоджували співпрацю із побратимами й містами-партнерами за кордоном. Тоді метою такої співпраці була реалізація спільних проектів та залучення коштів європейських інституцій. Але, як показав час, ці напрацювання допомогли та принесли результат в тяжкий період часу для нашої країни й громади.

Як тільки весь цивілізований світ довідався про вторгнення російського окупанта в Україну, розпочався волонтерський рух у європейських країнах. І приємно відзначити, що жодне місто-партнер, з якими в нас була раніше налагоджена співпраця, не залишилось осторонь, а всі багаторазово з перших тижнів війни збирали й передавали для нас гуманітарні вантажі.

Великі слова вдячності за це хотілось би висловити керівництву та мешканцям

 • місто Валбжих (багаторазово продукти харчування, засоби гігієни для дорослих і дітей, медикаменти та медичне обладнання, дитячий одяг, ліжечка та іграшки, пледи, спальні мішки, одяг для пожежників…)
 • ґміна Сянок (багаторазово продукти харчування, засоби особистої гігієни, одяг, дитяче харчування, медикаменти, підгузки, дитячі матраци …)
 • місто Ломжа (багаторазово продукти харчування, засоби особистої гігієни, медикаменти, одяг для військових)
 • ґміна Жекунь (багаторазово продукти харчування, засоби особистої гігієни, медикаменти, одяг)
 • ґміна Заршин, (багаторазово продукти харчування, засоби особистої гігієни, іграшки, одяг, ковдри, також організовано організація літнього відпочинку для школярів Польської суботньої школи
 • місто Устрики Долішні (продукти харчування, засоби особистої гігієни, одяг)
 • міста Старогард-Гданський (продукти харчування, засоби особистої гігієни, матраци, ковдри)

За велику кількість кілометрів ми щодня відчували та відчуваємо вашу підтримку. Для нас ви вже набагато більше, ніж просто партнери. Ви справжня родина і сказати «дякую» – це найменше, що ми можемо зробити за всю ту допомогу, яку отримуємо від вас.

З деякими громадами, організаціями, фондами, ми налагодили тісну комунікацію вже під час війни, не маючи раніше жодних офіційних угод про співпрацю: гміна Прухнік, гміна Бранськ, місто Зельона Гура, місто Перемишль, місто Вроцлав, місто Катовіце, місто Ряшів, місто Домброва-Гурнича, місто Варшава, місто Конське.

Допомогу ми отримували не тільки від Республіки Польща, а й з інших країн: Чехії, Швейцарії, Шотландії, США, Італії, Німеччини, Ірландії, Великобританії. Серед них хотілось би відзначити волонтерів з німецького міста Меккенгайм, і особисто голову спілки “Меккенгайм допомога” Штефана Поля. Сім разів вони особисто, долаючи тисячі кілометрів, привозили масштабні гуманітарні вантажі. І так ставалось, що вони привозили нам саме те, чого катастрофічно не вистачало у певний період. Коли у школах нашої громади жили переселенці, тоді вони привезли масштабну допомогу, серед якої було багато техніки. Коли була потреба у військових з фронту в автомобілі швидкої допомоги, вони привезли його нам. А наприкінці 2022, коли Україна й наша громада почали потерпати від відсутності електроенергії, волонтери привезли потужний генератор. Цього року вже встигли привести нам допоміжний автомобіль для рятувальників.

Також дуже дякую хочу сказати за допомогу з Ірландії, яка прибула в Борислав за ініціативи наших бориславчанок Тетяни Бугери та Світлани Мрозек. Дві фури з медичним обладнанням (сучасні електричні медичні ліжка, засоби захисту, засоби для реабілітації, ‎постільні аксесуари, електронні комплектуючі для медичних ліжок, медпрепарати та багато медичного устаткування) їм вдалось зібрати та доставити в Борислав.

Були у нас і неординарні випадки отримання гуманітарної допомоги. На початку березня від фірми «Fermy Woźniak» (Польща) ми отримали в якості гуманітарної допомоги цілу фуру курячих яєць — понад 300 тис. шт. (27 палет варених і 1 палета сирих яєць).

Більшу частину допомоги ми відправили на схід (Харків). Також частину — в місця проживання ВПО Бориславської громади та громад регіону. Вся ця допомога демонструє, наскільки весь цивілізований світ об’єднався навколо біди, яка є в нашій країні. Це також додавало нам сили й віри, вселяло надію та не дозволило опустити руки.

Основну частину з отриманої нами допомоги ми відправляли до тих міст і територій, де вона була найбільш потрібною. Серед основних отримувачів: Ірпінь, Буча, Гостомель, Дніпро, Миколаїв, Ізюм, Попасна, Слов’янськ, Запоріжжя, Кривий Ріг, Малин, Охтирка, Васильків, Лиман, Харків, Київ, Вінниця, Біла Церква, Фастів, Чернігів, Звягель, с. Хотянівка, с. Зазимів, Овруч, Валки.

Також варто зауважити, що частина з отриманої допомоги йшла на покращення матеріально-технічної бази ЦМЛ, установ освіти, комунальних підприємств. За що хочу подякувати всім тим, хто причетний до цього.

За сприяння релігійної громади Римо-католицької церкви святої Барбари ми багато разів отримували допомогу від Ордену Кларетинців м. Варшави (трифазний генератор, медичні стерилізатори, вакууматори, сучасний операційний стіл високої функціональності з ортопедичним пристосуванням, рентгенозахисні операційні костюми, переносний УЗД-апарат, електрокардіограф, ортези, операційний електрокоагулятор та багато іншого  медичного обладнання).

Також з міста Фінале-Лігуре (Італія) у Борислав було доставлено автомобіль швидкої медичної допомоги оснащений відповідним обладнанням для «швидких». Це була пожертва пункту невідкладної допомоги “Croce Bianca” муніципалітету Фінале-Лігуре (Італія) за посередництва «Millennium Club Medici» з міста Генуї й церкви святої Анни Борислава. За цю ініціативу ми хочемо щиро подякувати доктору Антоніо Костанцо та отцю Павлу Василіву, які й займались організацією допомоги, а також Володимиру Голобутовському, який доставив автомобіль у Борислав.

Під впливом часу обсяги гуманітарних вантажів зменшувались, а навіть, можна сказати, що зупинились. Партнери вичерпали свої можливості, а також, що найгірше, зі слів керівників громад із-за кордону, – “Люди почали звикати до війни в Україні”. Тому ми прийняли рішення про візити до наших партнерів з метою вручення подяк за надану допомогу та проханням продовжити роботу в цьому напрямку. Жоден з таких візитів не залишився без позитивних наслідків. 

Завдяки особистим зустрічам та проведеним перемовинам в актив можна зарахувати наступне:

 • Оздоровлення дітей у Валбжиху:

Завдяки міцній співпраці Борислава і Валбжиха для дітей Бориславської територіальної громади двічі була організована тижнева культурно-освітня поїздка у м. Валбжих «Літо в Польщі»

 • Електрогенератори з Валбжиха:

Генератор потужністю 90 кВт отримала Бориславська територіальна громада від міста-партнера Валбжиха. Генератор особисто передав комунальному підприємству “Вододар” президент міста Валбжиха Роман Шелемей, який завітав з візитом до нашого міста. Важливо, що цей генератор є мобільний і може забезпечувати роботу на тих об’єктах підприємства, де це необхідно в певний момент.

Потім ще три генератори. 2 з них передали на комунальне підприємство “Бориславтеплоенерго”. Вони забезпечують роботу котелень на вулиці Героїв ОУН-УПА (обслуговує відділення поліклініки, інфекційне відділення лікарні та професійний ліцей) та на вулиці Куліша (обслуговує поліклініку, відділення терапії та неврології). Ще один — працює в адміністративній будівлі міської ради

 • Подарунки для дітей і молоді громади

Ноутбуки, шкільне приладдя гуртківцям, зимове взуття та теплий дитячий одяг отримали понад 70 діток, які потребували допомоги.

 • Електрогенератори та інша необхідна допомога від Ломжі.

Дизельний генератор наданий нашим містом-партнером передано для потреб комунального підприємства “Бориславтеплоенерго”.

 • Старлінк від Бранська

100 дітей з Бориславської громади побували на двотижневому зимовому відпочинку у Гданську. Це діти з сімей тих, хто стояв чи стоїть на захисті нашої країни, а також декілька дітей із сімей пільгових категорій.  Запросило дітей нашої громади керівництво нашого міста-партнера Старогарда-Гданського, взявши на себе всі витрати.

 • Зимовий відпочинок для бориславських дітей від Старогарда-Гданського

Всі витрати на проїзд, проживання, харчування та екскурсії польська сторона бере на себе, залучаючи фінансовий ресурс свого німецького міста-партнера Diepholz та фонду ЮНІСЕФ. До участі у поїздці залучено дітей із сімей Захисників

Окрім цивільних, все, що у нас було з наявного і що могло згодитись військовим, ми відправляли безпосередньо для потреб Захисників на фронт. Цей перелік починався із харчових продуктів та медичних засобів і закінчувався електрогенераторами та автомобілями.

Автомобілі на війні, як це не прикро, — розхідний матеріал. Вони допомагають нашим Захисникам виконувати надважливі завдання у зонах бойових дій, але їх постійно не вистарчає. Саме завдяки небайдужим мешканцям громади нам вдавалось забезпечувати хлопців транспортом. За 2022 рік вдалось передати 20 різних автомобілів. Окремі слова подяки за це — бориславцю Ігорю Савці, який абсолютно безкоштовно, завдяки співпраці з фірмою “2012 Agencja”, доставив більшість із цих автомобілів з-за кордону.

З метою підвищення обороноздатності країни нашим Захисниками ми допомагали також і фінансово. У 2022 році з бюджету Бориславської громади на підтримку батальйону територіальної оборони, що виконує бойові завдання на сході країни, було профінансовано кошти в сумі 500 тис. грн.

Окрім цього, з метою підсилення роботи правоохоронних органів на території нашої громади було створено добровольче формування. Для забезпечення їх необхідним спорядженням та на інші потреби з бюджету громади було профінансовано кошти в сумі 199 тис. грн.

Окремі слова подяки мешканцям нашої громади, які стали на захист держави, вступивши до лав ЗСУ. В рамках мобілізації на вимогу військового комісаріату за 2022 рік було оповіщено близько 8000 осіб. Близько 1000 з них зараз перебувають на службі у Збройних силах України та інших збройних формуваннях.

На жаль, війна забирає життя найкращих. І я хочу зараз згадати Героїв з нашої громади, які поклали життя за Україну:

 • Майдан: Андрій Корчак
 • АТО/ООС: Артур Гулик, Сергій Шевчук, Степан Бродяк, Андрій Майкут, Віталій Глюз, Андрій Луців
 • з 24 лютого: Андрій Горбатенко, Іван Барщик, Дмитро Кирчей, Станіслав Кичера, Юрій Багній, Любомир Мазурик, Андрій Єнчке, Любомир Домітрячко, Микола Яцуляк, Микола Дречевич, Тарас Лис, Юрій Долина, Богдан Перескоков, Руслан Дармограй, Тарас Костик, Володимир Вітко, Олег Барщик, Василь Мацько, Микола Слуцький, Ігор Кравчук, Мар’ян Мояк, Андрій Томан, Олександр Шишкін

З перших днів повномасштабного вторгнення, коли мешканці громади перебували у стані страху та паніки, постала потреба у покращенні системи оповіщення цивільного захисту. Тоді ми почали активно працювати над розв’язанням цієї проблеми — закупили та встановили 8 комплексів стаціонарного обладнання для оповіщення населення (2 з яких — за спонсорські кошти). Також було закуплено 4 електронні блоки для дистанційного керування промисловими електромеханічними сиренами. На це було виділено 172 тис. грн (з бюджету області – 105 тис. грн, з місцевого – 67 тис. грн) в рамках Комплексної програми «Безпечна Львівщина». Таким чином територія всіх мікрорайонів міста Борислава та сіл Попелі, Ясениці та Урожа забезпечені системою оповіщення.

Перші дні, тижні, місяці війни були найважчими. Це був час невідомості, невизначеність і нерозуміння того, що чекає нас попереду. Допомога наших партнерів додавала сил, віри, але остаточну впевненість в перемогу над ворогом забезпечили наші мужні воїни ЗСУ, які змогли переламати хід війни на полі бою.

Завдячуючи цьому, ми поступово почали відновлювати роботу, направлену на виконання основних функцій органу місцевого самоврядування — забезпечення поточних потреб мешканців, притаманних для мирного часу.

В межах того, що було на той час дозволено чинним законодавством, ми почали проводити поточні ремонти доріг, покращувати роботу системи водопостачання, водовідведення й готувати місто до складного опалювального періоду.

Так, у 2022 році для ефективної роботи КП «Вододар» було проведено заміну 6 км чавунних та сталевих трубопроводів на поліетиленові (Мазепи, Гуцульська, Висока, Трускавецька, Гонти, Богуна, Ірини Сеник). До слова, загалом за період мого головування було замінено уже понад 60 км водопровідних мереж.

Також проведено комплекс робіт із ремонту та модернізації електрообладнання насосної станції “Рибник”. Слід відзначити встановлення двох ультразвукових лічильників-витратомірів з виведенням даних в мережу інтернет. Тепер ми маємо можливість в реальному часу бачити об’єм поданої води. На водоочисній станції «Бухів» в резервуарах чистої води було встановлено рівнеміри для визначення рівня наповненості. Дані з них також виведено в мережу для моніторингу.

Загалом, завдяки планомірній роботі з модернізації, яка проводилась у водопостачальній організації, та роботі, направленій на зменшення втрат води, споживання електричної енергії зменшилось у 2,7 раза. Ми розуміємо, наскільки воно є важливим, особливо у теперішніх умовах, коли ворог нищить об’єкти енергетичної інфраструктури та виникає  дефіцит електроенергії в об’єднаній енергетичній системі Держави. Окрім цього економія по електроенергії зараз становить понад одного мільйона гривень щомісячно.

Окрім того, колосальна робота була проведена у юридичній площині щодо збереження майна громади та встановлення правовідносин з оптовим споживачем в смт Східниця.

Що мається на увазі? Раніше забезпеченням водопостачання займалось КП “Бориславводоканал”. На жаль, в силу певних об’єктивних, суб’єктивних причин та управлінських рішень в попередніх періодах підприємство накопичило заборгованість перед кредиторами, а також у формі штрафних санкцій та пені, в межах 20 млн грн. Окрім того, через складну фінансово-економічну ситуацію на підприємстві впродовж багатьох років не сплачувався єдиний соціальний внесок за працівників підприємства. Це своєю чергою призводило до того, що відпрацьовані роки цими працівниками не зараховувалось до пенсійного стажу. У зв’язку із цим у свій час ми прийняли рішення про банкрутство підприємства “Бориславводоканал”. Сьогодні ж, чи не вперше, готовий заявити кінцевий результат цієї роботи. Всі борги підприємства списані, приміщення і спецтехніка, які були на його балансі, залишились у власності громади, єдиний соціальний внесок за несплачені роки всім працівникам — зараховано, погашено заборгованість по заробітній платі.

Взаємовідносини в питанні водопостачання з селищем Східниця завжди були напруженими та викликали багато запитань, підозр та зауважень щодо правильності обліку спожитої води. Врешті-решт, нам у цьому питанні вдалось поставити крапку. Попри тиск на нас та складність перемовин, ми досягнули кінцевого бажаного результату: єдиний оптовий споживач КП “Оазис Карпат” Східницької селищної ради отримує воду по лічильнику в точці розмежування на водоочисній станції Бухів та надалі несе повну відповідальність за водопостачання мешканців селища Східниця.

Вище озвучені речі потребували затрати великої кількості часу та роботи висококваліфікованих юристів. У своєму підсумку це нам дає можливість і надалі згідно з планом продовжувати нашу роботу, направлену на забезпечення цілодобового водопостачання мешканцям міста Борислава.

Що стосується роботи КП «Бориславтеплоенерго». За міжопалювальний період ми провели роботу на всіх котельнях котлового та допоміжного обладнання, замінили теплові мережі на попередньо ізольовані протяжністю більш як 1 км. Заміна теплових мереж по вул. Трускавецькій та вул. Коваліва призвела до зменшення втрат теплової енергії на 35%, використання природного газу зменшилось на 21%, споживання електричної енергії зменшилось на 40% (через заміну насосного обладнання, особливо на модульній котельні по вул. Коваліва).


Для безпечного проходження опалювального сезону на час відсутності електропостачання на котельнях міста з міського бюджету було виділено 1 млн грн для закупівлі чотирьох електрогенераторів різних потужностей.

Згідно із затвердженою схемою теплопостачання ми прийняли рішення про зміни в роботі теплопостачальної організації, згідно з якими в майбутньому “Бориславтеплоенерго” буде забезпечувати теплом лише бюджетні установи міста. У зв’язку із цим в цьому році ми продовжили роботу з від’єднання багатоквартирних будинків від системи централізованого опалення. На цей час підключеними залишаються 8 будинків (близько 562 абонентів). І уже найближчий рік-два Борислав може стати черговим містом Львівщини, де повністю відмовляться від централізованого теплопостачання населення.

За останні роки було проведено багато робіт для модернізації та енергозбереження. Це дає змогу без особливих проблем проходити опалювальні періоди. Для розуміння хочу продемонструвати порівняльні дані щодо енергозатрат на котельнях “Бориславтеплоенерго”  за 2020, 2021, 2022 роки. В таблиці представлені дані споживання газу та електроенергії по котельнях, які обслуговує КП “Бориславтеплоенерго”(за винятком даних по котельні по вул. Сюсюри, яка у 2021 році була закрита).

В планах на 2022 рік було продовжити роботи із капітального ремонту доріг та тротуарів. Однак через початок війни чинне законодавство заборонило нам проводити видатки пов’язані з таким видом робіт. Вкінці травня Постанова Кабінету Міністрів України №169 надала нам можливість фінансувати аварійно-відновлювальні роботи в рамках поточного ремонту, за попереднім погодженням з Львівською ОВА. І Борислав одним із перших отримав дозвіл на проведення таких робіт.

У 2022 році ми, уже традиційно, проводили ліквідацію вибоїн пневмоструменевим методом на центральних вулицях міста, а також відновлювали зруйноване дорожнє покриття суцільними картами. Як, наприклад, вулиця Бандери, вулиця Ірини Сеник. Загалом на роботи, пов’язані із поточними ремонтами доріг, в цьому році було спрямовано, на жаль, лише близько 4 млн грн.

Протягом останніх років в місті проводилися роботи по комплексній модернізації системи вуличного освітлення. Замінювались лампи на енергозберігаючі, проведено ряд заходів з модернізації мереж. Так, за кошти міського та державного бюджетів проведено реконструкцію мереж вуличного освітлення на вулиці Дрогобицькій. Загальна вартість робіт склала 4,3 млн грн, з них – кошти державного бюджету 3,4 млн.грн.

В межах цього проекту встановлено 60 нових стальних опор із підземним укладанням кабелю та встановлено 90 високоефективних світлодіодних світильників потужністю 100Вт.

Останні десятки років у Бориславі гостро обговорюється проблема пов’язана із тривалим нафтовидобутком на території нашого міста. Серед них строїть питання забрудненості атмосферного повітря. Завдяки перемозі проекту щодо моніторингу атмосферного повітря, який подавав КП «Центр екології, туризму та сталого розвитку», ми отримали грант від уряду Словацької республіки. Як результат роботи — у Бориславі встановлено станції моніторингу якості повітря та мікроклімату, за допомогою яких можна спостерігати за якістю атмосферного повітря міста в режимі реального часу. Дві з них встановлені в житловій забудові на вулиці Чорновола. Ще одна — у центральній частині міста.

Якщо вже говоримо про екологію, то варто згадати що у 2022 році ми провели конкурс із визначення надавача послуг із вивезення ТПВ із сіл Уріж, Винники, Мокряки та Підмонастирок. До цього часу з цих територій централізоване вивезення ТПВ не проводилось, тому відповідно всі відходи засмічувати територію громади. Також на території самого міста у звітному році було додатково облаштовано 11 контейнерних майданчиків.

За останній період часу у нашій громаді проблемою засміченості контейнерних майданчиків являються не так самі тверді побутові відходи, як супутні речі, які не повинні туди попадати. До таких належить: трава, листя, гілки, Для вирішення такої проблематики ми в цьому році зробили перший невеличкий крок – силами КП “Центр екології туризму та сталого розвитку” було збудовано перший компостувальний майданчик та підготовлено документи для участі у грантовій програмі, яка передбачає подальше будівництво таких майданчиків. Ця проблема для нашої громади, як і для інших, є дуже актуальною, кількість зелених відходів є надзвичайно великою.

Згадуючи проблему твердих побутових відходів, не можна оминути тему нашого полігону для збору ТПВ. Для демонстрації змін на цьому об’єкті пропоную переглянути відеоролик.

 

На жаль, через війну згідно з планом ще не вдалося на цей час поки встановити станцію для очистки фільтрату, але хочу повідомити що вона уже закуплена і буде введена в експлуатацію у 2023 році.

Окрім впорядкованої території, міський бюджет також кожного року отримує і фінансове надходження за прийом ТПВ від інших територій. Так, у 2022 році міський бюджет отримав  2 млн 596 тис. грн. Ці кошти були спрямовні на поповнення статутних фондів комунальних підприємств та реалізацію інфраструктурних проектів.

Навіть за умов мирного часу найбільш вразливою категорією населення є соціально незахищені люди, які потребують постійної допомоги. З метою підтримки такої категорії населення з бюджету громади для реалізації комплексних програм було профінансовано кошти на загальну суму 3 млн 296 тис. грн. Також, попри воєнний стан, нам вдалось втримати позитивну динаміку останніх років та придбати чергову квартиру для дитини сироти.

Якщо вже заговорили про дітей, то перейдемо до питання освіти. Наші школярі вже третій рік поспіль навчаються в надскладних умовах. Спочатку пандемія.., потім війна… змусила їх відмовитись від звичного способу навчання, сісти за гаджети та по новому адаптовуватись до сучасних реалій.

Якщо першу половину 2022 року заклади освіти слугували прихистком для ВПО, то в другому півріччі, перед початком нового навчального періоду, наша увага була направлена на облаштування в кожній навчальній установі приміщень, які б могли слугувати найпростішими укриттями.

Окрім цього в другому півріччі проводилась робота з енергозбереження та інші поточні ремонти. Серед них: заміна вікон, ремонт в санвузлах, заміна електропроводки тощо:

 • Частково замінено внутрішню систему опалення, замінено лічильники у трьох закладах освіти;
 • Замінено електропроводку на 1 поверсі гімназії №6, частково у ЗЗСО №7;
 • Проведено поточні ремонти у дошкільній групі Урізького ЗЗСО;
 • Проведено ремонти у санвузлах ЗЗСО №3,4,6,7, Попелівському ЗЗСО;
 • Проведено поточні ремонти укриттів у закладах освіти;
 • Поточні ремонти класних і групових приміщень та коридорів закладів освіти;
 • Закуплено 20 вікон у ЗЗСО №7;
 • Придбано необхідні електричні прилади для закладів освіти.

В загальному на ці заходи з місцевого бюджету було виділено кошти в межах 1 млн 500 тис. грн. Окрім бюджетних коштів для проведення цих робіт було використано ресурси благодійників, батьків та інших установ та організацій.

Приємно відзначити, що допомога благодійників вийшла за межі звичних стандартів. А мала подовження у вигляді освітніх проектів. Так, для прикладу, американська IT компанія Solve.Care, про яку ми сьогодні уже згадували, на базі Ясеницького-Сільнянської гімназії облаштувала та відкрила комп’ютерний клас для школярів.

Звичайно, війна відобразилась і у роботі закладів культури. Здебільшого всі заходи були направлені на національно-патріотичне виховання або ж були волонтерськими. Важливо зазначити, що у 2022 році у Бориславській громаді завдяки благодійним концертам було зібрано та передано на потреби ЗСУ 372 750 грн.

Попри війну, нашу громаду як в індивідуальних, так і групових змаганнях гідно представляли наші спортсмени. Вони здобули 11 перемог в обласних змаганнях, а 6 з них стали призерами України. Особливо хотілось би відзначити Ангеліну Гавриляк, яка стала бронзовим призером Чемпіонату Європи з боксу серед дівчат, та Остапа Павляка, який завоював титул чемпіона світу з кікбоксингу за версією ICKA.

Приємно відзначити також насичений футбольний сезон 2022 року Бориславського СК «Нафтовик». Наші футболісти вперше за 25 років дебютували у Прем’єр-лізі Львівщини та у підсумку змагань посіли 5 сходинку серед кращих команд області. Далі ФК «Нафтовик» змагався за Кубок Львівщини та дійшов до півфіналу. Команда здобула беззаперечний досвід, який обов’язково знадобиться в майбутньому.

До заліку спортивного життя громади для любителів активного відпочинку сміливо відносимо відкриття на базі ГК «Буковиця» проекту «Велобескиди», у якій увійшли пішохідні та велосипедні доріжки, а також відкриття на горі Цюхів Верх оглядової вежі.

Також, завдячуючи коштам, які ми отримали в результаті перемоги в конкурсі від Міжнародної організації з міграції (МОМ) нам вдалось провести ремонтні роботи у вестибюлі кінотеатру «Каменяр» та закупити частину обладнання та інвентарю. В підсумку ми отримали громадський простір, який вже у 2022 році активно використовувався для проведення різноманітних заходів. Ми вважаємо для себе цей проект не завершеним, оскільки зараз активно працюємо над пошуком фінансового ресурсу для ремонту фасаду та встановлення панорамних вікон.

До проектів, які ми завершили у 2022 році із залученням донорських коштів, належить проект «Нафтова колиска Європи. Забута історія Польщі та України». Окрім будівництва пам’ятника Йогану Зегу в рамках проекту було надруковано 3000 примірників карт Борислава, видано спільний двомовний альбом Борислава та гміни Сянок, закуплено тематичні сувеніри по нафтовій тематиці.

Наші зусилля у 2022 році, окрім вищезгаданого, також були спрямовані на роботу, направлену на створення сприятливого інвест-середовища. В першу чергу для релокованих підприємств та для залучення інвесторів в майбутньому.

Важливо зауважити, що від початку війни на територію Борислава релокувались 6 юридичних осіб та 3 фізичні особи-підприємці. Сесією міської ради прийнято ряд рішень для розробки та затвердження концепції зі створення індустріального парку в місті Бориславі. Зараз працюємо над його реєстрацією в Кабінеті Міністрів України та проводимо перемовини із потенційними інвесторами.

Активна робота велася щодо формування бази даних потенційно привабливих земельних ділянок та об’єктів нерухомого майна у Бориславській громаді. Ми активно продовжували роботу із проведення електронних аукціонів. Завдячуючи цьому до бюджету розвитку Бориславської МТГ надійшли кошти в сумі 4 млн 44 тис. 712 грн. Земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 306 га, які використовувались без правовстановлюючих документів, ми передали в оренду користувачам, що дає можливість протягом року отримувати орендну плату в розмірі 524100 грн.

Ще кілька слів про бюджет. Тут хотів би трішки детальніше проаналізувати. Після виборів у 2015 році власні надходження бюджету по загальному фонду становили 47 млн 917 тис. 876 грн.

На жаль, тоді існувала сумна статистика із хронічним невиконанням з року в рік дохідної частини. Тому ми серйозно над цією проблемою почали працювати, і я вважаю, що ми з цим завданням успішно справляємось. Ну, по-перше, починаючи з 2016 року, ми послідовно не просто виконуємо бюджет, а й постійно його перевиконуємо. Але цифри найкраще скажуть самі за себе.

Надходження до міського бюджету по загальному фонду:

 • 2015 р. – 47917876
 • 2016 р. – 78777900
 • 2017 р. – 108216600 
 • 2018 р. – 122504600
 • 2019 р. – 160302822
 • 2020 р. – 181177540
 • 2021 р. – 204489181
 • 2022 р. – 217631772

За 2022 рік до загального фонду міського бюджету надійшло 217 млн 632 тис. грн. Попри війну в порівнянні до 2021 року обсяг дохідної частини за загальним фондом склав 217 631 772 грн – 105,6 відсотка до затвердженого плану на 2021 рік. В порівнянні з 2021 роком обсяг дохідної частини у 2022 році зріс на 13 142 590 грн або на 6,4 відсотка. В порівнянні з 2020 роком надходження у 2022 році зросли на 36 454 232 грн, або на 20,1 відсотка. В порівнянні з 2015 роком, надходження зросли у 4,5 раза.

Що стосується надходжень до бюджету розвитку, то за підсумками виконання за 2015 рік становили 1 263 957 грн. Якщо порівнювати із фактом виконання 2019 року, то в 2019 надходжень було в 11 разів більше. В порівнянні з 2021 роком – у 7 разів більше. За підсумками виконання бюджету за 2022 рік надходження до бюджету розвитку зросли в 3 рази.

 • 2015 р. – 1263957 грн.
 • 2016 р. – 2647185 грн.
 • 2017 р. – 2752961 грн.
 • 2018 р. – 3674572 грн.
 • 2019 р. – 13869390 грн.
 • 2020 р. – 2852145 грн.
 • 2021 р. –  8853726 грн.
 • 2022 р. – 4044712 грн.

От Вам, шановні друзі, і основна відповідь на питання, чому робота над бюджетом це основне та є секретом успішності. Додатково нам ще також у 2019 році, завдячуючи перевиконанню, вдалось передати із загального до спеціального фонду кошти в розмірі 11 511 400 грн, у 2020 році було спрямовано із перевиконання із загального фонду до спеціального фонду кошти в сумі 10666800 грн, у 2021 році – 10510100 грн, у 2022 році – 5830568 грн,  котрі були спрямовані на першочергові потреби.

Причиною зменшення спрямування коштів від перевиконання дохідної частини бюджету Бориславської міської територіальної громади у 2022 році в порівнянні з 2021 роком є запровадження воєнного стану та обмеження введені згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 червня 2021 року №950 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану»

Знаковим є той факт, що раніше (до 2015 р.) видатки капітального характеру в загальній структурі завжди становили в межах 3%. Кожного року послідовно нам вдавалось її збільшувати та у 2020 році вона вже становила 12,4%, тобто в 4 рази більше. Що відкривало перед нами можливості більшу суму коштів використовувати на інфраструктурні потреби та міську господарку.

У структурі видатків бюджету Бориславської міської територіальної громади частка капітальних видатків у 2022 році знову склала лише 3,5 відсотка.

Причиною зменшення частки капітальних видатків є запровадження воєнного стану та обмеження введені згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 червня 2021 року №950 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану»

2022 рік чітко показав нам, що будь-які плани та задуми, якими б важливими вони не були, можуть зламатися в одну мить. Вже понад рік наша країна живе у стані війни. І дуже складно в такий час будувати якісь колосальні плани.

Проте, якщо ми все ж говоримо про цілі на 2023 рік, то не зважаючи на кризу, вони у нас досить амбітні. Ми маємо на меті наздогнати все втрачене за попередні складні періоди: покращувати проїзну здатність доріг, в тому числі у кварталах багатоповерхових забудов, ремонтувати тротуари, продовжити заміну зношених водогонів. Особливу увагу плануємо цього року приділити питанню енергозбереження бюджетних установ міста.

Також на 2023 рік у нас є ряд планових завдань, які маємо втілити в життя. Серед них:

 • реалізація проекту когенерації, який зараз є дуже актуальним. У 2022 році був проведений відбір потенційних інвесторів і наразі ведуться перемовини щодо визначення вартості відбензиненого газу та укладання довгострокового договору на його поставку;
 • вироблення документації на локальні водозабори, які потенційно можуть забезпечити водою до 60% потреб мешканців;
 • завершити облаштування скверу по вул. Шевченка та нарешті відкрити там пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку, який вже десятиліттями очікують бориславці;
 • встановити станцію з очистки фільтрату на сміттєзвалищі, чим закрити ще одне болюче для нашої громади питання;
 • також маємо на меті — відкриття та початок роботи інвесторів в індустріального парку в місті Бориславі, чим забезпечити створення нових робочих місць в громаді та збільшити надходження в дохідну частину бюджету.

Свій сьогоднішній звіт хочу завершити словами видатного політика, “залізної леді” – Маргарет Тетчер, яка сказала: Бо навіть якби ви вміли ходити по воді, то будьте впевнені, хтось обов’язково скаже: “Дивіться! Він навіть не вміє плавати!”.