Проєкт “Історія, приправлена сіллю” успішно завершився. Сьогодні у Бориславі відбулася підсумкова конференція, а також відкрили туристичну локацію

Сьогодні, 22 червня, у Бориславі відбулася підсумкова конференція проєкту «Історія, приправлена сіллю», який реалізовувався Бориславом та Гміною Сянок у Програмі транскордонного співробітництва «Польща-білорусь-Україна».

Вітальним словом розпочав захід міський голова Ігор Яворський: “Радий вітати всіх присутніх у залі, і сердечно вітаю наших друзів та партнерів з гміни Сянок, які беруть участь в онлайн-режимі. За ці роки реалізації двох спільних проєктів в рамках транскордонної співпраці ми здобули справді перевірених часом не тільки партнерів, а й добрих друзів.Сьогоднішня наша конференція в рамках проєкту “Історія, приправлена сіллю” є завершальною. Але впевнений, що це не є завершенням нашої співпраці. Є така приказка: “Якщо щось відбувається вперше – це випадковість, якщо вдруге – то це збіг, якщо відбувається втретє – то це вже закономірність”. Тому ми повинні довести, що це була не випадковість і не збіг, а закономірність успішної співпраці між нашими громадами. Невдовзі стартують проєкти транскордонної співпраці уже за Програмою “Україна-Польща”. І я переконаний, що ми напишемо спільний проєкт і будемо продовжувати в тому ж дусі. Адже з такими надійними партнерами, як ви, нам все вдається”. 

Участь у конференції в режимі онлайн взяла й польська сторона на чолі із війтом гміни Санок Анною Галас, яка також привітала присутнім з успішним закінченням проєкту: “Історія, приправлена сіллю” – це проєкт, який був дуже цікавим для нас. Завдяки йому ми багато дізналися про соляні джерела, про видобування солі й на нашій території, в гміні Сянок, і у вас у Бориславі. Радію, що ми змогли спільно працювати не тільки над цим проєктом, а й над попереднім – “Нафтова колиска Європи: забута історія України та Польщі”, реалізацію якого успішно завершили. З нетерпінням чекаємо наступних цікавих ідей”. 

Під час конференції виступили експерти з доповідями щодо реалізації проєкту. Альбертина Бучинська і Конрад Бялас, які є координаторами цього проєкту, доповіли про реалізацію проєкту «Історія, приправлена сіллю», його результати та плани на майбутнє.

Багато цікавого про природу на теренах, де видобували сіль, розповів кандидат біологічних наук, директор Бориславського екоцентру Мирон Цайтлер. Кандидат геологічних наук, науковий співробітник Львівського Інституту геології й геохімії горючих копалин НАН України Ірина Бучинська представила присутнім доповідь про те, як утворилися родовища солі як в Україні, так і в Польщі. 

Презентацію про історію соляних промислів саме на території нашого міста продемонстрував експерт проєкту, керівник Туристичного інформаційного центру Ігор Романюк. Магістр історії, бібліограф ДІКЗ “Нагуєвичі” Назар Юрчишин спільно з магістром історії, вчителем історії ЗЗСО №4 Лідією Мазурчак презентували доповідь про соляний промисел на Прикарпатті. Про мандрівки до Борислава у XVIII- на початку XX ст.розповів кандидат історичних наук, директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак. Голова ГО “Дро.арт” Олександр Максимов представив мистецьку артистичну резиденцію “Магічні соляні міста”. Про туризм у Бориславі й загалом про сам проєкт “Історія, приправлена сіллю” доповіла менеджер з туризму Бориславського туристичного інформаційного центру Анастасія Солоненко. І наостанок про те, як інтегрувати результати цього проєкту в освітній процес в закладах освіти нашої громади, розповіла вчитель історії Бориславської гімназії №6 Лідія Дулаєва. 

Наприкінці зустрічі присутнім презентували промоційний фільм “Історія, приправлена сіллю”, який, власне, і було відзнято в рамках реалізації проєкту. Пропонуємо і вам переглянути. Посилання – https://youtu.be/65QqAHTVDIo 

Також завдяки цьому проєкту у Бориславі з’явилася ще одна невеличка локація – туристично-інформаційний майданчик біля одного з соляних джерел у мікрорайоні Тустановичі. Тут облаштували огорожу для самого ж джерела, велопарковку, спорудили альтанку, а біля неї встановили інформаційний стенд проєкту. Роботи виконав депутат Бориславської міської ради, підприємець Дмитро Герман. 

Тож тепер тут можна зупинитися та перевести подих під час піших прогулянок або ж велосипедних мандрівок.