Ще один крок до розв’язання проблеми зелених відходів у Бориславській громаді
Бориславська громада отримала сучасний щепоріз для подрібнення деревних відходів на технологічну щепу у рамках міжнародної програми Kooperation in der Waldforschung Ukraine-Schweiz (Швейцарія). Придбали таку техніку завдяки реалізації проєкту «Визначення можливостей зеленої енергії в Українських Карпатах» за кошти Державного секретаріату з питань освіти, розвитку та інновацій (SBFI) Швейцарії.
Проблема зелених відходів у Бориславі надзвичайно актуальна. Площа зелених насаджень у нашому місті є навіть більшою, ніж у Львові. З однієї сторони – це є доброю екологічною перевагою нашого міста, а з іншої – приносить велике навантаження для комунальних служб. Саме тому міські зелені насадження стали предметом наукового та прикладного партнерства Центру розвитку та охорони довкілля Center for Development and Environment (CDE) Бернського університету (Швейцарія), Національного лісотехнічного університету України, громадської організації “Лісові ініціативи й суспільство”, Бориславської міської ради. Згідно з принципами сталого розвитку та циркулярної економіки, якими керуються партнери програми, отримана після подрібнення щепа матиме подальше застосування: або для опалення, або як матеріал для мульчування міських насаджень, або як сировина для компостування та отримання біогумусу.
Щепоріз передали комунальному підприємству “Зелений світ”, яке займається впорядкуванням зелених насаджень у нашому місті. А науковці Бориславського Екоцентру за допомогою щепоріза досліджуватимуть потенціал біомаси. Сьогодні працівники обидвох підприємств вперше випробували нову техніку.
“Щепоріз подрібнює гілки діаметром до 120 мм залежно від породи й вологості деревини та може змінювати напрямок потоку щепи на 360 градусів. Він працює на бензиновому двигуні потужністю 18 к.с. Його продуктивність 4 м куб. щепи за годину. Встановлений він на сертифікований причіп. В подальшому щепоріз служитиме громаді та підприємство зможе надавати послугу з утилізації відходів деревини або її подрібнення.”, – пояснює директор Центру екології, туризму та сталого розвитку Мирон Цайтлер, який був координатором цього проєкту.
Висловлюємо щирі слова вдячності партнерам проєкту, які брали активну участь в його реалізації: доктору керівнику Центру розвитку та охорони довкілля Бернського університету, професору Гайно Мессен, члену-кореспонденту Лісівничої академії наук України, кандидату економічних наук, доценту Людмилі Максимів, керівнику громадської організації “Лісові ініціативи й суспільство”, керівнику громадської організації “Лісові ініціативи й суспільство”, кандидату сільськогосподарських наук Дмитру Карабчуку, проєкт-менеджеру громадської організації “Лісові ініціативи й суспільство”, кандидату економічних наук Оксані Пелюх. А також дякуємо керівнику нашого Екоцентру Мирону Цайтлеру за те, що впродовж всього часу опікувався цим проєктом та координував його.
До речі, співпраця нашого міста зі швейцарськими партнерами триває вже не перший рік. У рамках програми Kooрeration in der Waldforschung Ukraine-Schweiz ще у 2018 році у Бориславській гімназії № 9 було облаштовано дровітню. А у 2022 році за проєктом “Трансформаційний пілотний проєкт з біоенергетики для Борислава” у цьому ж навчальному закладі замінили 13 вікон та 9 дверей для покращення енергоефективності. Також для потреби школи закупили дизельний генератор потужністю 7,5 кВт та електропилу.