Збережемо первоцвіти! Врятуємо красу разом!
Ранньоцвітучі рослини – провісники весни, та, на жаль, рослини, які занесені до Червоної книги України (підсніжник білосніжний (Galanthus nivalis), білоцвіт весняний (Leucojum vernum), шафран Гейфеля (Crocus heuffelianus), рябчик шаховий (Fritillaria meleagris), цибуля ведмежа (черемша) (Allium ursinum) тощо) використовують як засіб заробітку, хоча зривати та продавати їх заборонено.
Як символи весни й емблеми оновлення природи покриють незабаром розсипи первоцвітів лісові галявини, заквітчають землю ніжними барвами й, замилувавшись в котре цим дивом природи, хочеться жити й творити добро для ближнього.
Але разом із весняною природою прокидаються від зимової сплячки й збирачі квітів, які у великій кількості заготовляють їх і збувають тим, хто ще не усвідомлює важливості збереження довкілля, хто сприяє квітковому бізнесу заради короткочасного споглядання провісників дикої природи. Особливо багато продається цих квітів напередодні 8 Березня. Хоч перші весняні квіти в’януть просто на очах, хочеться доторкнутись до них, відчути подих рідної природи.
Цією статтею ще раз хочемо привернути увагу тих, хто, не зважаючи на заборону збору і продажу первоцвітів, які занесені до Червоної книги України, все ж таки намагаються займатись «квітковим промислом». Порушники притягаються до адміністративної відповідальності, а продукція конфіскується. Вмовляння перед природоохоронцями, що нібито вони вирощені у теплиці чи біля хати, не мають значення, бо заборона закону стосується усіх рослин, занесених до Червоної книги України – головного державного документа, який оберігає тваринний і рослинний світ від повного знищення.
Хочеться вірити, що усвідомлення кожного з нас про відповідальність за збереження навколишнього природного середовища, нашого довкілля буде доброю гарантією уникнення тих непорозумінь, які допускали губителі природи в попередні роки.
Що загрожує правопорушникам:
– статтею 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за незаконне придбання, збут та розповсюдження об’єктів рослинного світу передбачено накладення штрафу від 510 до 1700 гривень;
– за ті самі дії, вчинені щодо об’єктів рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від 1700 до 3655 гривень з конфіскацією об’єктів рослинного світу (ч. 2 ст. 88-1 КУпАП).
Згідно з постановою КМУ від 07.11.2012 № 1030 «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)» розмір компенсації за шкоду, заподіяну незаконним збиранням або знищенням чи пошкодженням рослин, занесених до Червоної Книги України становить від 49 до 62 грн за одну рослину.