Який зараз має вигляд бориславське сміттєзвалище? Що змінилось? І що робити далі?

Договір оренди Бориславського сміттєзвалища добігає кінця. Який зараз має вигляд сміттєзвалище? Що змінилось? І що робити далі? Ці та інші питання обговорювали влада міста, депутати міської ради та представники діючого управителя на виїзній робочій нараді, яку провели безпосередньо на об’єкті.

Нагадаємо, у квітні 2021 року було підписано договір, за яким 25 травня 2021 року передано управління Бориславським міським сміттєзвалищем ТзОВ «Грінера Борислав». Світлини та відео стану сміттєзвалища до часу господарювання «Грінерою», мабуть, бачили всі: абсолютно невпорядкований об’єкт, який вражав всіх своїм неприємним, гнітючим, страхітливим виглядом. Тіло сміттєзвалища було важкодоступним по периметру, місцем повної антисанітарії, неконтрольованості, забруднення ландшафту, ґрунтів та водойм. Щоб відновити у пам’яті, опублікуємо кілька фотографій тодішньої давності.

Якщо порівняти бориславське сміттєзвалище сьогодні й те, що було три роки тому, то це незрівнянно два різні світи. Компанією «Грінера Борислав» проведено практично усі необхідні капітальні витрати (споруджено офіс, вагову, підведено електроенергію, інтернет, забезпечено відеонагляд). Наведено лад з тілом полігону: виположено схили з дотриманням нормативних кутів нахилу, втрамбовано із застосуванням важкої спецтехніки, накрито ґрунтом, проводиться захоронення картами, сміттєзвалище починає заростати травою, навколо сміттєзвалища прокладено дорогу із твердим покриттям. Проводиться постійний моніторинг екологічного стану сміттєзвалища, встановлено модульну установку по очистці фільтрату. Щоправда, ціна на вивезення фільтрату на очисні споруди у м. Дрогобич разом із вартістю очистки там станом на сьогодні є меншою, ніж ціна за переробку на модульній установці з подальшим вивезенням залишків на доочистку. Тому наразі «Грінера» користується першим варіантом утилізації фільтрату.

Повернемось до цифр. За умовами договору «Грінера» мала впорядкувати сміттєзвалище, використовуючи кошти із завезення сміття з інших населених пунктів. Середньодобовий обсяг мав складати не більше 108 тонн, який планувалось завезти протягом 2 років. Загальна вага завезення твердих побутових відходів мала б скласти загалом 78 тис. 840 тонн (108 тонн х 365 днів х 2 роки). Враховуючи воєнний стан і форс-мажорні обставини, дію договору продовжили до 31 жовтня 2024 року, передбачивши в умовах договору завезення побутових відходів не більше обумовленого початкового загального тоннажу.

Станом на 27 травня 2024 року із загального обсягу залишаються недовезеними ще 15 тис. 300 тонн. За прогнозами управителя до кінця дії договору, а саме до жовтня цього року, їм так і не вдасться завезти близько 8 тис. тонн, оскільки з багатьох населених пунктів економічно не вигідно возити сміття на таку далеку відстань, у них є альтернативні ближчі майданчики. 

Що ж далі? Жовтень не за горами. ТзОВ «Грінера Борислав», плануючи свою діяльність, звернулась до міської ради із проханням завчасно визначитись щодо майбутнього плану дій.

Варіант щодо передачі сміттєзвалища Бориславському комунальному підприємству депутатським корпусом та владою міста не розглядається, оскільки через брак кваліфікованих кадрів, потужної техніки, ймовірність повернути смітник до початкового стану є більш ніж реальною перспективою.

Тож на порядку денному два варіанти: або закрити сміттєзвалище і вивозити бориславські відходи на інші полігони (для прикладу, в місто Стрий), або підписати договір з «Грінера Борислав» на продовження управління сміттєзвалищем і використовувати його в межах завезення ТПВ виключно з Бориславської громади та кількох ближніх громад (Трускавецької, Східницької), що в сукупності становитиме не більше 50 тонн ТПВ середньодобового обсягу.

Тариф для населення після завершення актуального на цей час договору однозначно зросте у будь-якому випадку. Адже послуга містить дві ключові складові: послуга зі збору ТПВ і, власне, саме захоронення.

Яким тарифом користуються мешканці зараз і як він виглядатиме при обох варіантах?

Зараз тариф для населення складає приблизно 29 грн, залежно від типу будинковолодінь, з яких: 5,30 – захоронення, решту – послуги збору ТПВ. Така ціна захоронення для населення визначена з розрахунку вартості захоронення 145 грн за 1 тонну, що є пільговим тарифом. До прикладу, для усіх замовників з-поза меж Бориславської громади вартість захоронення складає 713,52 грн.

Після 31 жовтня пільговий тариф на захоронення діяти вже не буде (його розрахунок частково проводився, враховуючи компенсацію через завезення ТПВ з інших населених пунктів). Таким чином у випадку обслуговування сміттєзвалища “Грінерою” тариф для населення передбачається на рівні 49 грн, в якому: 26 грн – захоронення, решту – послуги збору.

Закриття полігону і вивезення ТПВ у, припустимо, місто Стрий потягне за собою додаткові витрати на перевезення і перевантаження (у такому випадку ТПВ повинно перевантажуватись у фури та вивозитись на полігони такими фурами). Розрахункова ціна для населення в цьому випадку буде становити приблизно 69 грн, з яких: 46 грн – захоронення, решту – послуги збору.

Послуги зі збору, які ми прописали, складають у всіх випадках однакову ціну – близько 23 грн. Цей розрахунок визначено за сьогоднішніми цінами. Надалі він також може зрости, виходячи насамперед зі зростання вартості палива та заробітної плати.

Для ознайомлення і порівняння проведено аналіз затверджених тарифів для населення в різних містах області:

  • Стрий – 42,25 грн (включно зі збором великогабариту та зелених відходів);
  • Сколе – 76,35 грн;
  • Львів – близько 50,00 грн (сума змінна: місця захоронення ТПВ різні, а тому й вартості захоронення теж різні. Для клієнтів ТОВ “Грінера Україна”, де вартість захоронення є завжди сталою, ціна для населення складає 51,40 грн. При цьому витрати на перевезення та перевантаження ТПВ у Львові тимчасово оплачує бюджет);
  • Моршин – 39,74 грн;
  • Трускавець – 50,64 грн – багатоповерхівки; 57,87 грн – приватний сектор;
  • Дрогобич – 34,98 грн – приватний сектор, 37,20 грн – багатоповерхівки, плюс абонплата – 4,19 грн;
  • Славське – 60,00 грн;
  • Новояворівськ – 39,20 грн.

У разі обслуговування сміттєзвалища «Грінерою» компанія залишить за собою відповідальність за екологічний стан полігону. Слід зазначити, що «Грінера» не наполягає на жодному з варіантів. І навіть у випадку можливого продовження дії договору управління «Грінера» готова до того, що місто у будь-який момент матиме право достроково припинити дію цього договору із подальшим закриттям сміттєзвалища, завчасно попередивши про це управителя.

Яке рішення приймуть депутати, наразі невідомо. Точно відомо лише одне: з жовтня 2024 року бориславське сміттєзвалище не прийматиме сміття з міста Львова.

 

Loading