Спалювання сухої рослинності не лише шкідливо, а й незаконно!

Щороку з настанням осені в повітрі, замість приємного запаху опалого листя, відчувається їдкий сморід від його спалювання разом із сухою травою, повітря навколо стає важким і гірким. Тривогу б’ють не лише екологи чи надзвичайники, а й медики, які наголошують, що вдихання такого диму збільшує випадки захворювань дихальних шляхів.

Так, при спалюванні 1 тонни листя виробляється 9 кілограмів шкідливих речовин. На поверхні листя скупчуються вегетативні речовини, які при горінні перетворюються на шкідливі. Під час нагрівання з цих речовин випаровується бензопірен, через який у людей загострюються хвороби легень, серця, а також з’являються онкологічні захворюванням. З димом у повітря також вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин. Додаткова проблема полягає в тому, що з листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що в рази посилює забруднення атмосфери. Наприклад, при згорянні поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70-ти різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини.

Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Через дим від вогнищ страждають дерева. Вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння. До того ж цей процес збільшує промерзання землі в 2-4 рази. Фауна страждає не менш, аніж флора. У сухому листі згорають зимуючі корисні комахи. У землі від диму задихаються гризуни. Часто не встигають втекти від вогняних язиків зайці. Згорають пташині гнізда. Страшно, що саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж. Якщо вогонь є на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Густий дим є напівпровідником і здатний стати причиною короткого замикання лінії. Існує також загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків. Окрім того, дим від вогнищ погіршує видимість на дорогах, що призводить до збільшення ДТП.

На превеликий жаль палії не розуміють і не знають, що опале листя та суха трава є корисними – їх можна використовувати як добриво, тобто перетворювати на компост. Використовувати компост в якості добрива можна вже через рік після закладки. Його корисні властивості зберігатимуться ще 4 роки. Листя та залишки деревини також є відмінним засобом опалення, наприклад для оранжерей.

Як зазначають у відділі оборонної роботи, цивільного захисту та охорони довкілля, за законом України в населених пунктах відкрите спалення листя заборонене: «Хочеться вірити, що злісних паліїв зупинить розмір збільшених штрафів за порушення закону, – висловлює надію начальник відділу Володимир Прідун. – Стаття 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення вказує, що за самовільне спалювання сухої рослинності або її залишків накладається штраф у розмірі від 170 до 340 гривень. А стаття 82 застерігає, що за порушення правил зберігання, розміщення, утилізації та використання відходів штраф сягає 1700 гривень”.