Легенди Борислава. Бориславська електровня

Колись у Бориславі на вулиці Гірній розташовувалася електростанція, яку всі називали – електровня, проєкт якої на початку ХХ століття замовила польська фірма «Towarzystwo Akcyjnе Zachodnio-Galicyjskich Okręgowe». Особливістю електровні було те, що вона працювала на побічному продукті нафтовидобутку – супутньому газі, а отже електроенергія була дешевою й доступною для населення.

Електровню було збудовано за великим проєктом відомого архітектора професора Мар’яна Осінського, який у 1919 році спроєктував таку ж електростанцію у Львові. Однак, електростанція у Бориславі є трохи старшою за її львівській аналог.

Можемо точно стверджувати, що вона функціонувала вже у 1918 році, а за деякими історичними даними може ще й раніше. Величезна, з неабиякими потужностями, дуже сучасна для того часу електростанція носила назву «Підкарпатська», і постачала свою електроенергію в місто Борислав, околиці Дрогобича, Трускавця, Стрия і Самбора включно. Потім, за радянських часів, у 1975 році, із будівлі цієї електростанції утворили завод штучних алмазів – підприємство з виробництва штучних алмазів, абразивних матеріалів та інструменту з них.

Сьогодні на території нашого міста є дві сучасні сонячні електростанції. Одну, ТОВ «Синтез Солар», запустили 9 вересня 2017 року. Вона складається із двох частин – наземної та дахової. Наземна електростанція має загальну потужність – 326,12 кВт, а дахова – 1,114 МВт.

Вважається, що станом на сьогодні вона є найпотужнішою в Україні.

Другу, яка знаходиться в мікрорайоні Губичі, запустили в березні 2019 року. Її потужність складає 8,14 МВт.

Тож, як в двадцятому, так і в двадцять першому столітті нам, бориславцям, не зважаючи на усі перипетії сьогодення, є чим пишатися.

 

Матеріал підготували:

вчитель історії ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 Лідія Мазурчак та

провідний спеціаліст відділу молоді та спорту управління культури, молоді, фізичної культури та спорту Віктор Кравцов

Loading