Конфлікт інтересів

„Чи є в мене конфлікт інтересів?” Знаємо, що багато з вас ставили собі це питання. Хтось під час роботи з близькою особою в одній установі, а хтось під час реалізації своїх повноважень.

Конфлікт інтересів не обов’язково призводить до фактів корупції, однак істотно підвищує ризик вчинення корупційних діянь та є їх передумовою.

Найчастіше конфлікти інтересів виникають в таких сферах діяльності:

  • розподіл фінансових чи матеріальних ресурсів (об’єктів права державної або комунальної власності), їх використання або розпорядження ними в інший спосіб;
  • надання чи отримання документів дозвільного характеру (дозволів, ліцензій, сертифікатів, погоджень тощо), реєстрації, надання інших адміністративних послуг;
  • кадрові рішення, внесення подань та прийняття рішень про нагородження державними нагородами та присвоєння почесних звань;
  • проведення аукціонів, конкурсних або тендерних процедур;
  • направлення на навчання або у закордонні відрядження за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів чи офіційної фінансової допомоги від іноземних держав чи міжнародних організацій;
  • реалізація контрольних або наглядових повноважень, а також здійснення оперативно-розшукової діяльності;
  • здійснення проваджень щодо притягнення фізичних чи юридичних осіб до юридичної відповідальності та вирішення суперечок;
  • регуляторна діяльність.

Існування конфлікту інтересів підриває довіру до органів влади з боку громадян і ставить під сумнів неупередженість та справедливість діяльності, безсторонність прийнятих рішень.

Конфліктом інтересів є суперечність між приватними майновими, немайновими інтересами особи чи близьких їй осіб та її службовими повноваженнями, що може вплинути на об’єктивність та неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи невчинення дій під час виконання службових повноважень.

Потенційний конфлікт інтересів – наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень (ст. 1 Закону).

Реальний конфлікт інтересів – суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень (ст. 1 Закону).

Приватний інтерес – будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв’язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях (ст. 1 Закону).

Близькі особи – члени сім’ї суб’єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб’єкта.

Враховуючи наведені визначення, конфлікт інтересів може існувати у особи в ситуації, коли одночасно наявні такі його складові:

– в особи є приватний інтерес;

– в особи наявні службові повноваження, під час реалізації яких вона може на власний розсуд вчиняти дії, приймати рішення саме з питання, у якому в неї наявний приватний інтерес;

– такі службові повноваження мають дискреційний характер (тобто є такими, коли особа може на власний розсуд обирати з кількох юридично допустимих дій, рішень).

Саме сукупність зазначених факторів дає підстави стверджувати, що приватний інтерес особи може впливати на об’єктивність та неупередженість під час вчинення особою дії, прийняття рішення, а отже, в особи є конфлікт інтересів.

За відсутності принаймні однієї із складових – службових повноважень дискреційного характеру та/або приватного інтересу – конфлікт інтересів не виникає.

Детальніше про конфлікт інтересів, способи врегулювання конфлікту інтересів  можна дізнатись із актуальних роз’яснень розміщених у Базі знань на вебсайті НАЗК.

Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів та невжиття заходів щодо протидії корупції відносяться до адміністративних правопорушень пов’язаних з корупцією. Відповідальність за вчинення цих правопорушень передбачена КУпАП.

У разі невиконання вимог антикорупційного законодавства щодо повідомлення про конфлікт інтересів настає відповідальність за корупційне правопорушення, передбачена ст. 1727 КУпАП, а саме: Неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до чотирьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

У разі невжиття заходів щодо протидії корупції настає відповідальність за корупційне правопорушення, передбачена ст. 1729 КУпАП, а саме:

Невжиття передбачених законом заходів посадовою чи службовою особою органу державної влади, посадовою особою місцевого самоврядування, юридичною особою, їх структурних підрозділів у разі виявлення корупційного правопорушення тягне за собою накладення штрафу від ста двадцяти п’яти до двохсот п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Для того, щоб вимоги законодавства щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів були зрозумілими для посадовців, що допоможе зменшити кількість корупційних правопорушень НАЗК підготувало для вас тест на виявлення конфлікту інтересів.

Цей інтерактивний тест допоможе вам оперативно розібратися у багатьох типових проблемних ситуаціях та вчасно ідентифікувати конфлікт інтересів.

Звісно ж, тест не дасть відповіді на всі питання, але стане орієнтиром, як визначити у себе наявність конфлікту інтересів.

Під час проходження тесту ви можете скористатися примітками, у яких наведено пояснення термінів, а також переглянути приклади.

Якщо тест покаже, що конфлікт інтересів наявний – наведено алгоритм дій, які необхідно зробити, щоб не допустити корупційного правопорушення.

Loading