Легенди Борислава. «Барабський міст»

По завершенню прокладання залізничної колії у Відні, маса безробітних хлинула в Борислав для підкорення нафтового Ельдорадо. Оскільки місцеві жителі не розуміли мови, якою вони говорять, почали називати їх барабами. Слово «бараб» є автентичним і вживаним тільки в Бориславі, хоча походить воно таки він німецького «Barbar» і перекладається на нашу мову як варвар.

Старий дерев’яний міст над річкою Тисмениця в центрі міста збирав сотні робітників, які не мали сталого заробітку і готові були до будь-якої праці, аби проіснувати бодай ще один день на цьому білому світі. Робота в основному була важкою, пов’язаною із нафтопромислом. Але із натовпу висмикували й тих, хто міг давати неправдиві свідчення в суді, чоловіків, які могли надавати стусанів конкуренту по бізнесу, відібрати силою борг або вчинити збройний напад на надокучливих сусідів. Влітку бараби спали просто неба прямо на мості, якого вже бориславці охрестили Барабським, а взимку – забиралися в чужі господарські угіддя, стайні та шопи.

Вигляд у них був цілком не естетичний: обідрані, переважно без взуття, з гнилими зубами і запахом відбірної бориславської нафтусі. Проте «чорнової» роботи було вдосталь, тому більшість гарувала щодня за копійки.

31 серпня 1927 року в Бориславі велика вода затопила чисельні будівлі, копальні нафти, міську промислову та комунальну інфраструктуру, зруйнувала вежі нафтогазових свердловин, 12 житлових будинків… І вщент зруйнувала міст. Рівно 5 років польська влада будувала новий міст із залізобетонних конструкцій, і завершила його в 1932 році.

Народна назва «Барабський міст» прижилася й існує до тепер, правда, як назва ресторації, яка славиться смачними пельменями з грибною юшкою. Сучасна площа, що розташована на «Барабському мості» та поряд із ним, згідно рішення Бориславського виконавчого комітету від 16 грудня 1966 року № 469 названа на честь видатного краянина Івана Яковича Франка.

Матеріал підготували працівники
управління культури Бориславської міської ради
Роман Тарнавський та Віктор Кравцов
у рамках проєкту #Легенди_міста_Борислава

Loading