У Бориславі запрацювала система моніторингу атмосферного повітря
У Бориславі встановили станції моніторингу якості повітря та мікроклімату, за допомогою яких можна спостерігати за якістю атмосферного повітря міста в режимі реального часу. Дві з них встановлені в житловій забудові на вулиці Чорновола. Дві з них встановлені в житловій забудові на вулиці Чорновола. Ще одна — у центральній частині міста.
Трішки пригадаємо, звідки з’явилися у нас такі станції. Ще влітку минулого року Бориславська міська рада подала проєкт “Monitoring of atmospheric air in Boryslav City” для участі у конкурсі на отримання малих грантів від уряду Словацької республіки. А рівно рік тому стало відомо, що вищезгаданий проєкт серед переможців та відібраний для фінансування.
Чому саме ці мікрорайони обрали для встановлення обладнання? Колись на сучасній вулиці Чорновола була історична територія «Дучки», з якої, власне, і розпочинався перший промисел у Бориславі. А за радянської влади тут збудували житлові будинки, очевидно не знаючи про нафто-озокеритові шахти 19 ст. Тож саме тому було прийнято рішення, що обладнання буде встановлено на цій вулиці. А щоб відстежувати якість повітря та мати змогу порівнювати показники, третю станцію встановили в центральній частині міста.
Дані станцій моніторингу якості повітря є відкритими, й кожен мешканець може перейти за посиланням на карту станцій https://eco-city.org.ua/, обрати Борислав та у режимі реального часу бачити поточний стан атмосферного повітря.
“Якщо показники зображені червоним кольором – це означає, що вони перевищують норму, — пояснює начальник відділу екології та сталого розвитку, кандидат географічних наук Неля Кучманич. – Але дуже добре те, що функціональні можливості підстанцій дозволяють не тільки отримувати оперативні дані, а й накопичувати їхні великі обсяги. Це дає широкі можливості для аналізу інформації, виявлення закономірностей та прогнозування індексів забруднення і ризиків для здоров’я. А надалі отримана правдива інформація стане підґрунтям для прийняття управлінських рішень та розробки заходів оптимізації довкілля міста Борислава”.
Опрацьовуватимуть та аналізуватимуть моніторингову інформацію фахівці-науковці Екоцентру, а результати оприлюднюватимуть на гугл-диску з можливістю відкритого дистанційного доступу для мешканців.