Бюро правової допомоги. Які особисті немайнові права мають родичі дітей?

Про особисті немайнові права родичів дітей, про права баби та діда, прабаби та прадіда, мачухи, вітчима, а також братів та сестер розповідає Марія Николаїшин –  директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Які ж права мають баба та дід, прабаба та прадід щодо своїх внуків, правнуків?

Статтею 257 Сімейного Кодексу України передбачено, що баба, дід, прабаба, прадід мають право спілкуватися зі своїми внуками, правнуками, брати участь у їх вихованні.

Причому, батьки  або ж ті особи, з якими проживає дитина, у тому числі опікуни й піклувальники та прийомні батьки  й батьки – вихователі, не мають права перешкоджати у здійсненні бабою, дідом, прабабою, прадідом своїх прав щодо виховання внуків, правнуків.

А що робити, якщо перешкоди все ж таки чиняться?

За умови, якщо перешкоди чиняться, баба, дід, прабаба, прадід мають право звернутися до суду з позовом про їх усунення. Щобільше, статтею 258 цього ж Кодексу передбачено, що  баба і дід мають право на самозахист внуків, вони можуть звернутися за захистом прав та інтересів малолітніх чи неповнолітніх або повнолітніх непрацездатних внуків до органу опіки та піклування або до суду. Причому, їм не потрібно спеціальних на те повноважень.

Які ж права є у мачухи, вітчима?

Якщо мачуха чи вітчим проживають однією сім’єю з малолітніми чи неповнолітніми пасинком, падчеркою, вони мають право брати участь у їхньому вихованні, мають право на їхній самозахист та можуть звернутися до органу опіки та піклування або до суду без спеціальних на те повноважень.

Які права є у братів, сестер?

Брати та сестри, зокрема, й ті, які не проживають разом, мають право на спілкування. Зазначу, що батьки та інші особи, з якими проживають неповнолітні брати та сестри, зобов’язані сприяти їхньому спілкуванню. Окрім того, повнолітні особи мають право брати участь у вихованні своїх неповнолітніх братів та сестер, незалежно від місця їхнього проживання, на самозахист своїх малолітніх, неповнолітніх, повнолітніх непрацездатних братів, сестер. У разі необхідності вони можуть звернутися за захистом прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх та повнолітніх непрацездатних братів, сестер, до органу опіки та піклування або до суду без спеціальних на те повноважень.

Ми продовжимо співпрацю з фахівцями Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Разом з тим, інформуємо, що для отримання безоплатної правової допомоги звертайтесь  до Бориславського бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Борислав, вул. Міцкевича, 64.