Доторкнись до минулого!

В рамках реалізації проєкту «Парк мультимедійних голограм «Дерев’яні церкви Дрогобиччини», який здійснюється готелем «Респект» за підтримки Українського культурного фонду буде оцифровано екстер’єри 10 найстаріших дерев’яних храмів Дрогобицького району та організовано виставку мультимедійних голограм.

Серед об’єктів є і наш дерев’яний скарб – церква Покрови Пресвятої Богородиці, яка знаходиться у селі Попелі Бориславської тергромади.

Днями завершилась перша частина реалізації цього проєкту – оцифрування. Паралельно з цим відбувається інформаційний етап. Тож вчора, 30 серпня, було проведено престур для журналістів – відвідати та оглянути найстаріші церкви Дрогобичини приїхали медійники з Києва та Львова. Ігор Курус, громадський діяч, голова наглядової ради «Респекту», розповідає: «Ми хочемо інформаційно підсвітити ці об’єкти, тому запросили журналістів, які розкажуть суспільству про цей проєкт. В майбутньому розглядаємо просування туристичного маршруту «Найдавніші церкви Дрогобиччини», і дуже б хотіли, щоб Попелівська церква увійшла до нього».

Найцікавішим етапом проєкту буде створення, власне, самого «Парку мультимедійних голограм», – розповідає пан Ігор. Всі церкви будуть відображені за допомогою 3D голографічного вентилятора. Презентація відбуватиметься на території готелю «Респект», що у селищі Східниця, і триватиме з 1 по 10 жовтня. Вхід вільний, тож запрошуємо бориславців на оглядини.

Міський голова Ігор Яворський подякував Ігорю Курусу та Українському культурному фонду за таку промоцію, а також зазначив: «Ми, направду, маємо неоціненний скарб минулого. Екстер’єр церкви зберігся до нинішнього часу практично без змін. На жаль, всередині храм зазнав багато впливу за час його існування, і буквально ще декілька десятків років тому, коли тут хотіли відновити богослужіння, було проведено роботи, які не зовсім сприяли його збереженню, як пам’ятки архітектури. Проте, оцінюючи загалом теперішній стан, розуміємо, що все вдасться поправити. Ми плануємо в майбутньому провести реставрацію храму, щоб всі поціновувачі могли приїжджати, милуватися, ознайомлюватися і визнавати цінність цієї споруди».

Церква Покрови Пресвятої Богородиці у селі Попелі – це унікальна архітектурна пам’ятка. Вона була збудована у XVІІ ст, повністю дерев’яна, стіни та дахи під гонтом. Будівля вражає своєю давниною, бо збереглась до нинішнього часу майже без змін. Колись у церкві знайшли старовинну цінну ікону середини XVI ст. із колекції монахів-студитів – «Богоматір Одигіря». Її було реставровано, і у 2001 році, під час візиту в Україну Папи Римського Івана Павла II, подаровано йому від українських віруючих. Зараз в Попелях знаходиться її копія, ще одна копія зберігається у Львові.