Звіт міського голови Ігоря Яворського про проведену роботу за 2024 рік

Ми прожили ще один виснажливий рік війни. Рік, в якому ми чекали Перемогу, але, на жаль, доля не виправдала наші сподівання, і 2024 рік став роком найбільших втрат для нашої громади за час цієї довготривалої війни. Ми поховали у 2024 році 29 Героїв, які віддали найцінніше – своє життя, захищаючи нашу землю від ворога. Тому дозвольте сьогоднішній наш захід розпочати із вшанування їх пам’яті.

З глибокою шаною сьогодні ми низько схиляємо голови перед родинами та сімʼями наших Героїв. Ми не маємо права допустити того, щоб такі сім’ї залишились наодинці зі своїм болем. Регулярні зустрічі, спільні молитви, відкриті діалоги вже стали нашою доброю традицією. Разом ми обговорюємо наболілі питання та шукаємо шляхи їх вирішення. 

У 2024 році ми вдосконалили низку міських соціальних Програм, спрямованих на допомогу таким родинам. Тепер допомогу можуть отримати всі родини наших захисників, незалежно від того, загинули вони, померли, зникли безвісти чи перебувають у полоні.

Їхні сім’ї можуть розраховувати на муніципальні пільги, включаючи оплату житлово-комунальних послуг, право пільгового проїзду у міському транспорті, звільнення від сплати за проходження медичних оглядів та відшкодування витрат на медичні препарати у випадку ургентних захворювань. Ми також подвоїли розмір допомоги на встановлення пам’ятників та збільшили відшкодування на поховання.

Також хочу подякувати нашим польським містам-партнерам Вальбжиху та Старогард-Гданському, які у звітному році організували оздоровчі табори та прийняли 95 дітей із сімей військових у своїх громадах.

У звітному році ми змогли значно збільшити допомогу війську як за рахунок коштів бюджету громади, так і завдяки організації благодійних ініціатив.

Загалом, за 2024 рік з місцевого бюджету було профінансовано військові частини коштами в сумі 6 млн 500 тис. грн, а також зібрано під час проведення трьох благодійних аукціонів у сумі 1 млн 900 тис. грн, за які було закуплено FPV-дрони для 24 бригади імені Короля Данила, 80 десантно-штурмової бригади, 2 Галицької бригади НГУ.

Також ми постійно працюємо над вдосконаленням програм фінансової підтримки наших Захисників. Порівняно з 2023 роком, у 2024 році ми збільшили обсяги фінансування. Вдвічі збільшено розмір виплати до Дня Незалежності України та Дня Захисника України, а також подвоєно виплату для осіб, що підписали контракт для проходження військової служби.

Загалом з місцевого бюджету за програмами соціального захисту на підтримку військовослужбовців з нашої громади, а також допомогу та виплати сім’ям загиблих у 2024 році з місцевого бюджету було профінансовано кошти в сумі 5 млн 500 тис. грн.

Окрім допомоги воїнам, які зараз дають відсіч ворогу, не залишаємо поза увагою і тих, хто повернувся з лав ЗСУ і продовжує свою справу в статусі “ветерана”. Для цього в нашій громаді створено “сервісний офіс у справах ветеранів”, який активно опікується такою категорією громадян. Часто ця робота залишається невидимою, але вона дуже важлива і необхідна.

Хоча війна залишається головним викликом для нас усіх, я хотів би повернутися до питань, які безпосередньо стосуються нашого повсякденного життя та які ми, як орган місцевого самоврядування, зобов’язані вирішувати. Одним із таких питань, яке турбує багатьох мешканців міста, є робота міської лікарні.

Нагадаю, в громаді працює 5 стаціонарних відділень та 7 амбулаторно-поліклінічних. Приємно відзначити, що у вересні 2024 року, після 8 місячного простою, відновлено роботу дитячого відділення. За цей період кваліфіковану допомогу отримали 284 дитини. 

В нашому акушерсько-гінекологічному відділенні за рік прийнято 233 пологів, народилось 234 немовляти. Мешканці громади відвідали поліклінічне відділення 149 505 разів, а стаціонарну допомогу отримало 5 665 пацієнтів.

Від НСЗУ первинна ланка надання медичних послуг отримала згідно з угодами – 26 млн 683 тис. грн, а за програмою медичних гарантій вторинної медичної допомоги – 40 млн 989 тис. грн.

Чисельність працівників на підприємстві становить 440 штатних одиниць.

Також відповідно до затверджених програм, ми підтримували установу із місцевого бюджету, а саме: профінансовано за загальним фондом 4 млн 053 тис. грн, крім того, на оплату енергоносіїв та заробітну плату працівникам вторинної ланки було профінансовано 16 млн 100 тис. грн (зарплата – 5 млн 823 тис. грн, енергоносії – 10 млн 100 тис. грн).

Однією із причин, яка призвела до проблематики в роботі КНП “ЦМЛ м. Борислава”, була недостатня кількість лікарського персоналу. З метою розв’язання цієї проблеми ми вперше цього року розробили Програму місцевих стимулів для медичних працівників. За цією програмою у 2024 році було додатково профінансовано ЦМЛ в сумі 502 тис. грн.

Окрім того, з бюджету виділено 4 млн 295 тис. грн на покращення матеріально-технічної бази:

  • закуплено певне обладнання Центральній міській лікарні, а саме: дефібрилятори, монітори пацієнта, електрокардіографи, кисневі концентратори та ін.),
  • проведено капітальний ремонт даху поліклініки та терапевтичного відділення по вул.Куліша, 41 А.,
  • проведено капітальний ремонт даху амбулаторії загальної практики сімейної медицини по вул.Золота Баня, 20 у смт Східниця,
  • проведено капітальний ремонт пасажирського ліфта у поліклініці по вул. Куліша, 41А,
  • проведено частково капітальний ремонт (сантехнічні роботи, електричні роботи, внутрішній ремонт) у приміщенні колишньої дитячої поліклініки по вул.Героїв ОУН-УПА, 11,
  • замінено вікна та двері на енергозберігаючі в частині будівлі акушерсько-гінекологічного відділення на вул. Весняна, 26.

Ряд робіт було проведено в лікарні та в рамках поточного ремонту:

  • поточний ремонт у будівлі Винниківської лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини (санвузол для маломобільних груп населення);
  • поточний ремонт даху гаража по вул. Коваліва,42;
  • встановлення реєстратури поліклініки (вул.Куліша 41А);
  • також виготовлено ПКД на: капітальний ремонт пандусів будівлі КНП “ЦМЛ м.Борислава” по вул.Потік, 12; капітальний ремонт санвузлів на першому та другому поверхах будівлі КНП “ЦМЛ м.Борислава” по вул.Куліша, 41; капітальний ремонт вхідної групи будівлі КНП “ЦМЛ м.Борислава” по вул.Куліша 41-А; реконструкцію будівлі КНП “ЦМЛ м.Борислава” із влаштуванням ліфта та Інженерно-геодезичні вишукування для виготовлення ПКД по вул.Куліша, 41-А.

Також активно проводилась співпраця з фондами та організаціями.

Однозначно варто згадати проєкт, який ми виграли у 2023 році, але реалізовували у 2024. Мова йде про проєкт грантової допомоги Уряду Японії. За програмою “Кусаноне” здійснено закупівлю медичного обладнання в акушерсько-гінекологічне відділення КНП «ЦМЛ м.Борислава». Тут також хотів би подякувати партнеру, який допомагав реалізовувати проєкт —  БФ «Дрогобицький Карітас». Сума закупівлі медичного обладнання в приміщенні акушерсько-гінекологічного відділення склала 3 млн 366 тис. грн.

Найбільшу суму коштів із бюджету громади виділяється на освітню галузь. Минулого року, під час свого звіту, я обіцяв нашим освітянам, що відсоток виплати за престижність праці впродовж 2024 року буде збільшено. Слово дотримав, тож з вересня звітного року ця виплата зросла з 5% до 10%, і до кінця року поступово збільшувалась і сягнула 25%.

У звітному періоді варто відзначити наступні досягнення у галузі освіти.

В першу чергу хочеться згадати придбання (двох школяриків) за Програмою “Шкільний автобус” для потреб громади. На це з державного бюджету було виділено 4 млн 288 тис. грн, а з місцевого бюджету – 2 млн 452 тис. грн.

З метою формування громадянської стійкості та оборонної свідомості здобувачів освіти на базі ЗЗСО №1 та №7 у звітному році було створено осередок для викладання навчального предмета “Захист України” для учнів 10-11 класів. На ці потреби з державного бюджету було виділено 2 млн 200 тис. грн, з місцевого на умовах співфінансування – 244 тис. 445 грн.

Впродовж року в закладах освіти проводились роботи з енергозбереження, а також капітальні та поточні ремонти приміщень. Серед іншого хочеться згадати найбільш важливі зміни в установах освіти.

  • У ЗДО №20 завершено ремонтні роботи із заміни внутрішньої системи опалення;
  • У Бориславському ЗЗСО №1 розпочато капітальний ремонт внутрішньої системи опалення;
  • У Бориславському ліцеї проведено капітальний ремонт санвузлів;
  • Бориславський ЗЗСО №3 завдяки участі у проєкті «Безпечні школи» від МГО “Save the children” отримав грант для створення інклюзивно-ресурсної кімнати для дітей з особливими освітніми потребами та закупівлі меблевого інвентарю для укриття;
  • У Бориславській гімназії №6 проведено капітальний ремонт спортивної зали, замінено вікна та двері;
  • У Бориславському ЗЗСО №7 замінено частину вікон та дверей, проведено частково ремонтні роботи із заміни опалення та замінено підлогу на 1 поверсі у правому крилі;
  • У Бориславському ЗЗСО І-III ступенів №8 проведено капітальний ремонт спортивної зали;
  • У Попелівському ЗЗСО закуплено матеріали та розпочато ремонт санвузлів;
  • У кількох садках і школах замінено вікна, двері на енергозберігаючі;
  • Проведено капітальні ремонти дахів у закладах дошкільної освіти № 3, 4, 18 (І черга).
  • Проведено заміну внутрішньої системи опалення у Центрі дитячої та юнацької творчості.

Також у всіх закладах проводились поточні ремонти приміщень, укриттів. У закладах освіти функціонує 8 пунктів незламності.

Протягом року заклади освіти також отримували благодійну допомогу, зокрема, від Місіонерського товариства «Вістка миру» отримано класні дошки, меблі, мультимедійне обладнання, від Громадської організації «Дорога життя» отримано подарункові набори для закладів освіти та багато іншого.

Ще хотів би згадати, що в цьому році всі учні початкових класів Бориславської громади були забезпечені безоплатним гарячим харчуванням! На це ми отримували субвенцію з державного бюджету в розмірі 70%. Решту 30% дофінансовувалось з бюджету громади.
До впровадження цієї ініціативи безоплатне харчування у нашій громаді надавалось лише учням пільгових категорій.

Щорічно ми пишаємося успіхами наших талановитих учнів, які демонструють високі результати на національному мультипредметному тесті та олімпіадах різних рівнів. Аби стимулювати їх до подальших досягнень та відзначити працю педагогів, у 2024 році ми розширили Програму підтримки та впровадили систему преміювання їхніх наставників за кошти місцевого бюджету.

Війна залишає свій відбиток на рівні добробуту всіх мешканців. Зростання потреб у фінансовій підтримці спонукало нас збільшити обсяги фінансування соціальних програм.

Так, у порівнянні з 2023 роком, де з місцевого бюджету на ці цілі було профінансовано 5 млн 303 тис. грн, у 2024 році ця сума зросла до 11 млн 378 тис. грн. В рамах реалізації державних бюджетних програм сума фінансування також збільшилась:

  • у 2023 році – 84 млн 933 тис. грн,
  • у 2024 році – 100 млн 544 тис. грн.

У 2024 році також було розширено перелік категорій мешканців, яким виплачується одноразова грошова допомога з нагоди поважного ювілею, а також збільшено суми виплат. За 2024 рік було виплачено загалом – 137 тис. грн.

Також вперше цього року надавалась щорічна грошова виплата особам, які отримують сеанси гемодіалізу. Виплачено за 2024 р. – 60 тис. грн.

Також варто зазначити, що у нашій громаді з жовтня 2024 року функціонує Центр життєстійкості, який надає комплекс послуг, що сприяє підтримці психічного здоров’я населення. Соціальні послуги фахівці Центру надають у приміщенні громадського простору «Каменяр».

Також обов’язково хотілось би згадати той факт, що у 2024 році було передано ордер та ключі від квартири дитині-сироті, в якої добігав граничний вік, і вона могла втратити своє право на отримання житла.

Цього разу ми квартиру не купували, а виділили з житлово-комунального фонду. Квартира надійшла у власність територіальної громади як відмерла спадщина, і було прийнято рішення надати її дитині, позбавленій батьківського піклування.

Попри те, що за останні роки ми передали понад 10 квартир дітям-сиротам, розуміємо, що  виклик досі перед нами досить серйозний.

На квартирному обліку в нас перебуває ще 32 дитини із категорії діти-сироти та діти позбавлені батьківського піклування. А загалом у нашій громаді – 65 таких дітей.

Постійно працюємо над тим, щоб допомогти їм зі стартом у доросле життя. Але також приємно зазначити, що впродовж звітного року було усиновлено 9 дітей.

Традиційно творчі колективи та учні Бориславської дитячої школи мистецтв показують відмінні результати, здобуваючи перемоги на обласних, всеукраїнських, міжнародних конкурсах. І цифра за 2024 рік просто вражає — понад 60 перемог!

Важливо відзначити, що дитяча школа мистецтв постійно працює над зміцненням матеріально-технічної бази: у 2024 році тут було багато зроблено для покращення навчального середовища.

Одним із ключових етапів став капітальний ремонт головних сходів, які тепер не лише виглядають дуже естетично.

Також було повністю оновлено санвузли, що відповідають сучасним стандартам комфорту та гігієни.

Особлива увага була приділена кабінетам образотворчого мистецтва, де провели ремонт, встановили сучасне освітлення, нові меблі та обладнання.

Також було укладено бруківкою вхід до приміщення.

Зазначені роботи проведено за кошти благодійників, спецфонду школи, а також за кошти з міського бюджету (виділено 573 тис. 685 грн).

В рамках проєкту «Створення сучасного кабінету музично-теоретичних дисциплін» з обласного бюджету залучено 225 тис. грн на придбання інтерактивної дошки, меблів та музичних інструментів.

Мають чим похвалитись за підсумками роботи у 2024 році й працівники бібліотечної сфери. Завдяки партнерській підтримці Данської ради у справах біженців на базі бібліотеки-філії №6 було відкрито бібліотечний простір з інноваційним обладнанням. Загальна вартість проєкту склала 595 тис. грн.

В опорній публічній бібліотеці Борислава цьогоріч за підтримки ГО “Крим СОС” відкрито коворкінг-простір. Для облаштування сучасного простору було закуплено обладнання на 962 тис. грн.

Цього року «Бориславська публічна бібліотека» придбала 1686 примірників нових видань: з міського бюджету виділено на їх закупівлю 250 тис. грн, спонсорські кошти – 60 тис. грн.

В міській бібліотеці для дітей було завершено реконструкцію старовинної веранди. На ці потреби з міського бюджету виділено 135 тис. грн та залучено спонсорські кошти.

Але найважливішим, мабуть, є те, що окрім традиційних форм роботи, на базі бібліотечних закладів відбувається дуже багато різних заходів. І у 2024 році їх відбулось понад 500. І це не може не заслуговувати на слова подяки.

Щодо роботи міського Палацу культури, то ми теж маємо багато приводів для гордості. Адже впродовж року колективи цього закладу — хор «Лемківська студенка», ансамблі «Любисток», «Ясени», гурт «Бориславські батяри», циркова студія «Фігляр», народний театр імені Петра Телюка, студія бального танцю, брали участь та здобували перемоги в конкурсах і фестивалях різного рівня.

Щодо господарських робіт в установі, то 2024 році в концертно-театральній залі МПК проведено роботи з усунення комуністичних символів, відремонтовано танцювальний клас, проведено частковий ремонт тепломережі.

Підсумовуючи галузь культури, хотів би відзначити, що левова частка всіх заходів проведених установами несла благодійний характер на підтримку ЗСУ.

До нас приїжджали виконавці всеукраїнського масштабу, а також високий рівень показували наші місцеві таланти. Благодійні заходи установ культури принесли чималий вклад у напрямку підтримки ЗСУ.

Попри війну, нашу громаду відвідує багато туристів, адже наша історія багата на події й особистості, які цікаві для світу.

Так, за підсумками 2024 року у нашому Історико-краєзнавчому музеї було проведено 215 екскурсій, в яких взяло участь понад 4000 осіб

А наша Аптека-музей Йогана Зега за рейтингом департаменту туризму ЛОВА увійшла в рейтинг 10 найбільш відвідуваних локацій Львівщини.

Молодь — це майбутнє нашої країни, тому важливо, щоб середовище, в якому вони зростають, було якісним та наповненим змістом. І приємно відзначити, що у нашій громаді у січні 2024 року ми офіційно відкрили один із найкращих молодіжних центрів “Файно-хаб” – простір, в якому проводиться безліч заходів для молодих людей та який об’єднує молодь громади навколо важливих громадських ініціатив.

Цьогоріч Молодіжний центр переміг у проєкті “Коло підтримки” із бюджетом 270 тис. грн. Завдяки цьому проєкту молодь громади проходить курси з акторських навичок, творчого письма, зміцнення психічного здоров’я, ряд воркшопів та лекцій «З підлітками про важливе» тощо.

Бориславська громада багата спортивними досягненнями, і такі речі потрібно максимально підсилювати. Тож для обдарованих дітей нашої громади у галузі фізичної культури та спорту вперше в історії громади цього року ми запровадили відзначення переможців Міжнародних і Всеукраїнських спортивних змагань, а також їх тренерів, грошовими винагородами.

За підсумками року за цією програмою було виплачено 136 500 грн.

Загалом секцію Бориславського ДЮСШ відвідує майже 600 учнів. На утримання цієї установи з місцевого бюджету у 2024 році було профінансовано 8 млн грн.

Будівля має вже більш як 100 років, тому потребує постійних капіталовкладень.

За звітний період господарським методом було проведено ремонт тренажерного залу, спортивно-ігрового манежу, замінено частину внутрішньої системи опалення. На ці потреби з міського бюджету було виділено 442 тис. грн.

 

У зв’язку із війною в нашій країні практично відсутнє фінансування із державного бюджету будь-яких розвиткових проєктів. Тому основним джерелом фінансування такого напрямку являється співпраця із міжнародними донорами та організаціями. Проте і вони тепер проводять фінансування здебільшого лише “м’яких” проєктів.

Уже до вищезгаданого проєкту ”Кусаноне” варто було б згадати також проєкти, які у 2024 році отримали фінансову грантову підтримку, завдяки участі в конкурсах.

Проєкт “Шлях додому”. Він реалізовувався в рамках проєкту “Шлях стійкості” від Міжнародної організації з міграції (МОМ) та фінансувався Міністерством закордонних справ Німеччини.

Завдяки його реалізації було облаштовано ветеранський простір в громадському просторі “Каменяр”, забезпечено вимоги доступності для маломобільних груп населення, а також придбано обладнання для проведення заходів. Загальна вартість проєкту 654 тис. грн.

Агентством ООН у справах біженців в рамках грантової програми з підтримки ініціатив ВПО, що впроваджується ГО “КримSOS”, завдяки участі та перемозі в конкурсі проєкту “Фітнес-єднання у просторі соціального згуртування Бориславської громади”, було отримано необхідне обладнання для занять з фітнесу.

Згадуючи допомогу із закордону, неодмінно зі словами вдячності хотілось би згадати наших друзів із міста Меккенгайм, які, попри всі труднощі, продовжують підтримувати нашу громаду. Хоча кількість їхніх візитів зменшилася, кожен приїзд супроводжується черговою партією важливої допомоги для нашої громади.

Також сьогодні хочу подякувати пастору церкви “Добра новина” Володимиру Кузьмичу, який у 2023 році надав нашій громаді автомобіль швидкої допомоги, а у 2024 році — пожежний автомобіль. Він був переданий в село Винники, де ми цьогоріч відкрили Пожежно-рятувальний підрозділ місцевої пожежної охорони.

Окрім коштів, які отримуємо від зовнішніх фінансових інституцій, ми продовжуємо роботу над внутрішніми резервами. Так, у 2024 році відділ комунального майна організував та провів 5 електронних аукціонів з оренди та 6 електронних аукціонів з приватизації комунального майна в електронній системі Прозоро.Продажі. Завдяки цій роботі до бюджету громади надійшло 2 млн 200 тис. грн.

Також варто згадати, що надано в оренду земельну ділянку прощею 20 га терміном на 30 років у провулку Губицькому керуючій компанії індустріального парку “ІнПарк Борислав” ТзОВ “ХАБ МЕБЛЕВИХ ТЕХНОЛОГІЙ”. Як бачимо, інвестор уже розпочав будівництво першого об’єкту майбутнього підприємства.

Зараз ми отримуємо лише орендну плату за землю, але маємо великі сподівання, що найближчим часом цей проєкт стане потужним джерелом місцевих податків. Адже створення нових робочих місць у “ІнПарк Борислав” сприятиме збільшенню надходжень податку на доходи фізичних осіб до міського бюджету.

Також варто згадати той факт, що у 2024 році ми виділили додаткову земельну ділянку площею 11,6 га на вул. Братів Лисиків під будівництво сонячної електростанції ТОВ “Сонячна електростанція”. 

Сумарна площа отриманої землі цією компанією складає 46,4 Га, за це бюджет громади отримує в межах 2,5 млн грн щорічно. Інвестор активно працює над отриманням всіх дозвільних документів і обіцяє, що 2025 рік буде роком будівництва у Бориславі найбільшої сонячної електростанції в регіоні.

З важливого також варто згадати про пророблену роботи з інвентаризації земель товарного сільськогосподарського призначення урізького старостату, які знаходяться за межами населених пунктів. Також розроблені та затверджені генеральні плани сіл Ясениця-Сільна, Уріж та Винники. 

Ці документи є ключовими для визначення подальшого розвитку громади, оскільки окреслюють перспективи забудови, інфраструктурного розвитку та раціонального використання земельних ресурсів.

Я вище згадував про кошти, отримані від ефективного управління майном і землею, які поповнили місцевий бюджет. Окремо також варто відзначити, завдяки чому міська скарбниця поповнилась на суму понад 5 млн грн. Ці кошти нам були сплачені від релокованих підприємств. Ми активно співпрацюємо з цими підприємствами, надаємо необхідну підтримку та сприяємо їхній діяльності, що, своєю чергою, позитивно впливає на економічний розвиток громади.

В рамках посилення співпраці з підприємницькою спільнотою Бориславської громади у 2024 році було впроваджено новий інструмент комунікації, а саме Телеграм-канал «Бізнес спільнота Бориславської громади», де зібрано представників підприємницького середовища нашої громади.

У цьому Telegram-каналі ми публікуємо новини, ділимось посиланнями, які можуть бути корисними представникам бізнесу Бориславської громади. Також там підприємці можуть спілкуватися, ділитися своїми ідеями.

Варто зазначити, що у 2024 році ми не лише виконали бюджет, а й перевиконали його. У порівнянні з 2023 роком власні надходження зросли на 11,4% або 47 млн 760 тис. грн.

Податкових та неподаткових надходжень до бюджету Бориславської міської територіальної громади за 2024 рік за загальним фондом надійшло в сумі 304 724,8 тис.грн, що складає 104,3 відсотка до уточненого плану на 2024 рік.

Аналізом структури податкових та неподаткових надходжень встановлено, що найбільша частка в структурі надходжень припадає на:

  • податок та збір на доходи фізичних осіб – 55% (167618,7 тис.грн), 
  • місцеві податки та збори, що сплачуються (перераховуються) згідно з Податковим кодексом України, – 37,3% (113665,1 тис.грн), 
  • внутрішні податки на товари та послуги – 4,5% (13568,1 тис.грн), 
  • рентна плата та плата за використання інших природних ресурсів – 1,9% (5818,4 тис.грн), 
  • плата за надання адміністративних послуг – 0,6% (1837,2 тис.грн).

За 2024 рік до бюджету Бориславської міської територіальної громади надійшло з державного бюджету та інших бюджетів офіційних трансфертів за загальним фондом в сумі 120668,2  тис.грн, що складає 98,1 відсотка до уточненого плану на 2024 рік, зокрема:

– базової дотації з державного бюджету надійшло в сумі  18011,2  тис.грн, що склало 100,0 відсотків до плану на 2024 рік;

– субвенції з державного бюджету надійшло в сумі 96581,0 тис.грн, що склало 97,7 відсотка до уточненого плану на 2024 рік;

– субвенцій з інших бюджетів надійшло в сумі 6075,9 тис.грн, що склало 100,0 відсотків до уточненого плану на 2024 рік.

В порівнянні з аналогічним періодом 2023 року обсяг офіційних трансфертів зменшився  на 23164,0 тис.грн або 16,1%.

Основною причиною зменшення обсягу надходжень офіційних трансфертів до бюджету Бориславської міської територіальної громади є зменшення обсягу базової дотації.

Якісно проведена наша робота над дохідною частиною бюджету з одного боку збільшила індекс податкової спроможності нашої громади, а з другого боку через цей показник у 2025 році рівень базової дотації з державного бюджету для нашої громади зменшився на 15 млн грн. Але ми стали більш самодостатні та менш залежні від зовнішньої підтримки.

За 2024 рік до спеціального фонду бюджету Бориславської міської територіальної громади надійшло надходжень в сумі 35625,5 тис.грн, що складає 139,5 відсотка до уточненого плану на 2024 рік, в тому числі: надходження без врахування міжбюджетних трансфертів в сумі 25264,8 тис. грн. Офіційні трансферти – 10360,7 тис. грн.

В порівнянні з аналогічним періодом 2023 року обсяг податкових та неподаткових надходжень до спеціального фонду зріс на 5485,4 тис.грн або 27,7 відсотка.

Як видно із діаграми, це найкращий показник надходжень до спеціального фонду громади за всю її історію, а, власне, кошти спеціального фонду — це ці фінансові ресурси, які згідно з бюджетним законодавством використовуються для розвитку, будівництва, закупівлі товарів, послуг, реконструкції, благоустрою та ін.

У 2024 році було запроваджено та введено в дію нові сервіси «Портал місцевих податків Бориславської громади» та чат-бот в Telegram, які надають можливість миттєвого отримання актуальної інформації про стан заборгованості по податках і зборах перед бюджетом Бориславської міської територіальної громади, реквізити для сплати та можливість оплатити онлайн.

В Центрі надання адміністративних послуг запроваджено Програмний комплекс «Місцеві податки», де працівники Центру при зверненні громадян перевіряють  наявність податкового боргу, а при наявності — надають інформаційне повідомлення про суму боргу та реквізити для сплати.

У 2024 році видатки були профінансовані в повному обсязі. В порівнянні з відповідним періодом 2023 року видатки бюджету Бориславської міської територіальної громади зросли на 47 760,3 тис. грн або 11,4 відсотка в тому числі:

  • видатки загального фонду зросли на 48 416,3 тис.грн;
  • видатки спеціального фонду скоротилися на 656,0 тис.грн.

Якщо розглянути структуру видаткової частини, то найбільшу частку займають видатки праці з нарахуваннями працівникам бюджетних установ в межах 60,8%. Поточні трансферти 20,9%, оплата енергоносіїв – 7,0%, інші видатки 6,6%, соціальне забезпечення 2,9%, капітальні трансферти – 1,8%.

Для тих, кому цікаво, яка ж кількість штатної чисельності працівників фінансується з місцевого бюджету на заробітну плату — то це 1327 штатних одиниць.

У структурі видатків бюджету Бориславської міської територіальної громади найбільша частка видатків припадає на утримання установ освіти – 40%.

В загальній структурі видатків частка захищених видатків бюджету складає 297 629,4 тис.грн або 73,9 відсотка.

Протягом 2024 року було проведено капітальний та поточний ремонт вулиць Бориславської міської територіальної громади, а саме:

  • Капітальний ремонт елементів благоустрою в районі ЗЗСО №5 на вул. Трускавецька, 106-124 в м. Бориславі,
  • Капітальний ремонт дороги на вул. Сосюри в м. Бориславі,
  • Капітальний ремонт елементів благоустрою в районі будинку № 41 на вул. Коваліва в м. Бориславі
  • Капітальний ремонт елементів благоустрою в районі будинку № 43 на вул. Коваліва в м. Бориславі
  • Капітальний ремонт елементів благоустрою в районі будинку № 45 на вул. Коваліва в м. Бориславі
  • Капітальний ремонт елементів благоустрою в районі будинку № 47 на вул. Коваліва в м. Бориславі
  • Капітальний ремонт елементів благоустрою в районі пологового будинку на вул. Весняна (від перехрестя з вул. І. Сеник до будинку №26) в м. Бориславі
  • Експлуатаційне утримання дороги на вулиці Івасюка в місті Бориславі (капітальний ремонт). У 2025 році заплановано завершити облаштування тротуару.
  • Капітальний ремонт елементів благоустрою міжбудинкового проїзду на вул. 600-річчя Борислава, 16-18 в м. Бориславі
  • Капітальний ремонт ділянки дороги по вулиці Дрогобицька від будинку №182 до будинку №202 в м. Бориславі

Окрім того, проводились роботи в рамках поточного ремонту. Зокрема:

  • вул. Церковна,
  • вул. Степана Бандери,
  • вул. Данила Галицького,
  • вул. Міцкевича, вул. Івасюка та інших (вул.Героїв ОУН-УПА, вул.І.Сеник, вул.Гірна, вул.Джерельна, вул.Куліша).

Всі ці ділянки доріг вже давно потребували ремонту, але все ж таки найбільш хотілось би відзначити:

  • капітальний ремонт вулиці Івасюка, який вважаю важливим з огляду на врегулювання руху транспортних засобів в центральній частині міста 
  • міжбудинкові проїзди в районі вулиць 600-річчя Борислава та Коваліва, які були зруйновані та жодного разу не ремонтувались з моменту будівництва багатоповерхових будинків.

Капітальний ремонт виконано на загальну суму – 19 979,88397 тис. грн.

Поточний ремонт доріг проведено на загальну суму – 5 418,8246 тис.грн.

У 2024 році ми продовжили добру ініціативу започатковану роком раніше, а саме — ремонт автобусних зупинок. Так за звітний період було відремонтовано таких 13. (вул. Дрогобицька – 8 шт., вул. Коваліва – 1 шт., вул. С. Бандери – 4 шт.).

Згідно зі зверненнями громадян змонтовано обмежувачі швидкості руху транспортних засобів на вулицях Дорошенка (ЗОШ №1), Б.Хмельницького, С.Бандери (Гімназія №6).

Також серед знакових робіт хотів би відзначити спорудження пам’ятного знаку «Борцям за волю України» та облаштування скверу в селі Ясениця-Сільна.

Продовжувалися роботи й з облаштування «Алеї Героїв», що на вул. Грушевського в місті Бориславі. Там у 2024 році було встановлено флагшток для українського знамена. Також встановлено відеокамери та під’єднано їх до системи відеонагляду міста.

У сфері поводження з ТПВ також продовжили роботу з виділення мешканцям приватного сектору міста Борислава індивідуальних сміттєвих контейнерів для роздільного сортування побутових відходів. Загалом було видано 170 штук, що дасть змогу покращити санітарний стан.

Говорячи про ТПВ, не можна не згадати про полігон твердих побутових відходів на вулиці Братів Лисиків, за який часто лунає критика в адресу влади від окремих мешканців громади. Пропоную переглянути відеоматеріал “До” і “Після” і зробити свої висновки.

З важливого: ми більше не приймаємо побутові відходи з міста Львова та поступово готуємо наш полігон, як і вимагає чинне законодавство, до його закриття у 2027 році.

Для тих, кому цікаво: внаслідок укладених угод з вивезення ТПВ з інших територій на наш полігон у 2024 році громада отримала 3,8 млн грн, які були спрямовані на поповнення статутних фондів комунальних підприємств.

У 2024 році ми також не залишили поза увагою наші ОСББ і в рамках фінансової підтримки з місцевого бюджету виділили 460 тис. грн за Програмою сприяння діяльності співвласників багатоквартирних житлових.

В межах цих коштів було замінено двері та вікна у будинку по вул. Дорошенка,21 (114 тис. грн), проведено ремонт системи водовідведення даху будинку по вул. Палія,14 (85 тис. грн), замінено вікна в місцях загального користування будинку по вул. Коваліва, 35 (261 тис.грн).

Постійне зростання вартості енергоносіїв спонукає нас до проведення робіт, направлених на зменшення втрат у діяльності КП “Бориславтеплоенерго” та КП “Вододар”.

З цією метою у 2024 році працівниками КП “Бориславтеплоенерго” було проведено великий обсяг робіт з реконструкції обладнання та мереж. Загальна сума виконаних робіт для покращення роботи у сфері теплопостачання за 2024 рік склала – 3 млн 408 тис. грн.

Традиційно проводились роботи у сфері водопостачання силами КП “Вододар”

У 2024 році їм вдалось замінити 4,5 км зношених водогонів на поліетиленові.

Нагадаю, що загалом з 2016 по 2024 рік було замінено 70,5 км водогону.

Окрім водогонів також проводили заміну мережі водовідведення. У звітному році було замінено 150 м.п.

Також для зменшення поривів та збалансування гідравлічної схеми було встановлено 4 регулятори тиску та для покращення протипожежного стану змонтовано 1 пожежний гідрант.

Не зважаючи на такий високий показник заміни водогонів, стара система водопостачання та водовідведення ще дає про себе знати. Так відповідно у 2024 році було ліквідовано 228 аварійних витоків в системі водопостачання та 415 в системі водовідведення.

Обов’язково хотів би наголосити важливий факт, що ці роботи на обох комунальних підприємствах вже виконуються власними силами працівників підприємств. Це стало можливим завдяки постійній фінансовій підтримці з місцевого бюджету, яка дозволила:

  • покращити матеріально-технічну базу, закупити відповідну техніку;
  • підвищити рівень оплати праці. Відповідно, залучити більш кваліфікованих працівників на підприємства.

Як наслідок, ці зміни дозволили в підсумку здешевити вартість виконання робіт, бо зникла необхідність залучати сторонні організації, що раніше збільшувало витрати.

Бориславський Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) надає 536 адміністративних послуг населенню, що є одним з найбільших показників в області. Усі адміністративні та технологічні картки послуг, зразки заяв доступні для ознайомлення на сайті міської ради. Доступна можливість онлайн-запису в чергу. 

Також для зручності мешканців сіл працюють віддалені робочі місця ЦНАПу, які надають усі доступні послуги, в тому числі надаються послуги реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) (видачі свідоцтв про народження, шлюб та смерть), послуги для ветеранів.

З метою забезпечення прозорості та підзвітності у діяльності Бориславської міської ради, реалізації права громадян на доступ до публічної інформації здійснено необхідні заходи задля приєднання Бориславської міської ради до Міжнародної хартії відкритих даних та затверджено нормативно-правові документи для реалізації політики відкритих даних у Бориславській міській територіальній громаді.

Відповідальними особами виконавчих органів міської ради та комунальних підприємств проводиться робота з оприлюднення наборів відкритих даних згідно з графіком. Станом на кінець 2024 року на Місцевому порталі відкритих даних Львівщини Бориславською міською радою було оприлюднено 42 набори даних.

З серпня 2024 року змінами до законодавства було запроваджено обов’язкову трансляцію засідань сесій та засідань депутатських комісій. 

Щодо трансляцій, то варто зазначити, що в нашому органі місцевого самоврядування труднощів із налаштуванням цього процесу не виникало, оскільки ми ще віддавна, з лютого 2018 року, запровадили трансляцію засідань сесій і засідань виконавчого комітету (ще до виходу такої обов’язкової вимоги). Ця практика стала звичною для нас і дозволяє громадянам бути максимально поінформованими про прийняття важливих для громади рішень.

Окрім цього проводиться відеозапис та оприлюднення засідань всіх депутатських комісій.

Також важливим здобутком у 2024 році є те, що наша громада увійшла до ТОП-100 цифрових лідерів України, оцінювання охопило 1116 громад з усієї країни! Таке досягнення є результатом спільної роботи у прагненні зробити Бориславську громаду сучасною та зручною для кожного.

Індекс, за яким нас оцінювали, включав такі важливі показники, як цифрова економіка, розвиток цифрових навичок населення, цифрова інфраструктура, цифровізація послуг та цифрова трансформація нашого органу місцевого самоврядування. 

Ми продовжимо працювати над розвитком в цьому напрямку, щоб зробити Бориславську громаду ще більш комфортною та ефективною.

З огляду на все вищесказане, важко повірити, що ми змогли досягти таких результатів у цей непростий час. Ми пишаємося тим, що вдалося зробити, і з оптимізмом дивимося в майбутнє.

У 2025 році ми прагнемо досягти ще більших успіхів, але усвідомлюємо, що пріоритетом залишається допомога Збройним Силам України та зміцнення обороноздатності країни. 

Також ми плануємо активно залучати фінансові ресурси через участь у проєктах та грантових програмах міжнародних донорів.

Паралельно з цим, будемо активно працювати над ефективним наповненням бюджету громади, щоб забезпечити стабільне функціонування. 

Ми розуміємо, що наші плани повністю залежать від успіхів наших воїнів, які борються за майбутнє України, та від мудрості наших політиків. 

Найзаповітніша мрія кожного українця – це довгоочікуваний мир. Ми віримо, що він неодмінно настане, і тоді ми зможемо надолужити втрачене.

Слава Україні! Героям Слава!

Міський голова Ігор Яворський, 11 березня 2025 року

Звіт транслювався наживо

  • Youtube –

 

 

 

Loading