Працевлаштування осіб з інвалідністю: нові правила

1 березня 2025 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю» від 15 січня 2025 р. № 4219-IX (далі – «Закон»), який має на меті створення умов для реалізації особами з інвалідністю права на працю.

Ключові зміни, які впроваджує Закон:

  • Роботодавці за потреби повинні здійснити заходи розумного пристосування робочих місць для осіб з інвалідністю (наприклад, придбання обладнання, зменшення обсягу обов’язків тощо) за рахунок власних коштів, коштів державного фонду соціального захисту осіб з інвалідністю або інших джерел, не заборонених законодавством.
  • Роботодавець, у якого працівник отримав інвалідність через нещасний випадок або професійне захворювання, повинен забезпечити його повернення на роботу та здійснити всі необхідні заходи розумного пристосування протягом чотирьох місяців з дня повідомлення про готовність приступити до роботи або з дня фактичного повернення. У разі невиконання цього зобов’язання, роботодавець повинен компенсувати працівнику втрачений заробіток у трикратному розмірі середньої заробітної плати на підприємстві роботодавця за увесь період невиконання зобов’язань, але не більше, ніж за шість місяців.
  • Роботодавцям пропонується:
    – працевлаштувати осіб з інвалідністю згідно наступних квот: 1  робоче місце для роботодавців зі штатом від 8 до 25 працівників; 4% робочих місць для роботодавців зі штатом понад 25 працівників; 2% робочих місць для роботодавців, чия основна діяльність – реабілітація, навчання або догляд за особами з інвалідністю; або
    – сплатити внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю (далі – «внесок») замість штрафу за невиконання вищевказаного нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю.
  • Суми внеску, не сплачені у строки, встановлені Законом, стягуються з нарахуванням пені та із застосуванням штрафів.
  • Інформація про порушення законодавства про створення робочих місць, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю тощо, є підставою для проведення Держпраці перевірки роботодавця та накладення штрафу.
  • Розширено категорії підприємств котрі можуть отримувати фінансову допомогу для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю:
    – підприємства трудової інтеграції: рівень зайнятості осіб з інвалідністю має становити не менше 50 % від середньооблікової кількості штатних працівників за місяць, або приміщення та робочі місця повинні бути доступними для осіб з інвалідністю завдяки їх розумному пристосуванню та ін.; 
    – підприємства захищеного працевлаштування, що здійснюють некомерційну господарську діяльність: кількість працевлаштованих осіб з інвалідністю першої та другої групи має становити не менше 50 % від середньооблікової кількості штатних працівників за місяць, або доходи, отримані від діяльності підприємства, повинні скеровуватися виключно на забезпечення статутної діяльності підприємства та ін.

Закон вступає в дію з 1 січня 2026 року, тож роботодавцям слід враховувати передбачені Законом зміни при плануванні подальшого здійснення господарської діяльності.

 

Loading